Optymalizacja rachunków za prąd, czyli jak ujarzmić energię elektryczną w domu

Optymalizacja rachunków za prąd, czyli jak ujarzmić energię elektryczną w domu

Coroczne podwyżki prądu determinują działania ograniczające zużycie energii elektrycznej. Stosując rozwiązania technologiczne i mądre rozporządzanie energią we własnym domu można zoptymalizować zużycie prądu i zmniejszyć rachunki.

Prawdą jest, że wśród najpotężniejszych prądożerców króluje sprzęt AGD. Lodówka, pralka, kuchenka, czy mikrofala, to sprzęty używane w domach najczęściej i zużywające najwięcej energii elektrycznej. Wystarczy jednak dogłębna analiza środowiska domowego i wprowadzenie kilku dobrych rozwiązań organizacyjnych, by zapobiec nieracjonalnemu „wyciekowi” prądu.

Lepsze wykorzystanie energii, czyli jak sprawdzić gdzie ucieka prąd w domu?

Wysoki rachunek za prąd to niekoniecznie efekt podwyżki cen. Wystarczy rozejrzeć się wokół i sprawdzić, gdzie jest główny winowajca. W sytuacji nagłego wzrostu wysokości rachunku na podstawie poprzednich rozliczeń, można mieć świadomość, że coś w domu powoduje większe niż zwykle obciążenie energii.

W pierwszej kolejności wypada wykluczyć awarię licznika. Następnym krokiem jest dokładne przyjrzenie się poborowi prądu przez poszczególne urządzenia. W tym celu dobrze jest odłączyć wszystkie urządzenia i po kolei włączać sprawdzając jednocześnie pobór. Szybszą i bardzo skuteczną metodą jest zakup miernika energii elektrycznej. Takie urządzenie monitoruje pobór mocy i zużytego prądu, jak również po wprowadzeniu ceny za 1 kWh można uzyskać prognozowaną wartość rachunku.

Wyłączanie niepotrzebnego oświetlenia, czy odłączanie z gniazdek wszelkich ładowarek i urządzeń w trybie stand-by na noc, to oszczędności rzędu nawet do 100 zł rocznie. Przydatna jest również listwa z wyłącznikiem i podpięcie do niej sprzętu, który można czasowo odłączać. Wygoda tego rozwiązania sprawdza się w przypadku gniazdek znajdujących się za meblami.

Mniej kosztów przysporzy również zakup sprzętu w najwyższej klasie energooszczędnej, czy zmiana zwykłego oświetlenia na LED. Pamiętać tu należy, że żarówki LED pożerają najwięcej prądu podczas zapalania. W związku z tym stosować je najlepiej w pomieszczeniach, gdzie najdłużej pali się światło, gdyż dopiero wówczas ich energooszczędność jest wyraźnie odczuwalna.

To kilka pomysłów, jak sprawdzić gdzie ucieka prąd. Indywidualne przeanalizowanie domowych przyzwyczajeń i reorganizacja nawyków odzwierciedlą się w niższych fakturach za energię.

Główny winowajca, czyli jak ustawić lodówkę?

Według danych dostarczonych przez Agencję Rynku Energii lodówka jest urządzeniem, które w domu zużywa najwięcej prądu. Zabiera około 30% energii, a wiadomo, że pracuje 24h na dobę przez okrągły rok. Posiadając lodówkę wystarczy konsekwentne pilnować kilku działań, by na niej zaoszczędzić.

  • Lodówka nie powinna stać w okolicach źródeł ciepła, nie należy jej także zabudowywać. Dobra cyrkulacja powietrza jest niezbędna do ograniczenia zużycia przez nią energii.
  • Zalecane jest również jak najrzadsze otwieranie i zamykanie drzwiczek lodówki. Długie zastanawianie się przed otwartą lodówką powoduje, że agregat włącza się częściej i zużywa więcej prądu.
  • Trzeba zachować niską wilgotność w lodówce, w związku z tym należy żywność przechowywać w pojemnikach lub słoikach, tak by nie parowała. Nie należy także wkładać do lodówki ciepłej żywności.
  • Jeśli lodówka nie posiada funkcji No Frost, należy częściej ją rozmrażać i myć.
  • W przypadku dłuższego wyjazdu lodówkę warto opróżnić i wyłączyć.
  • Dbać należy również o uszczelki ograniczające dopływ powietrza z zewnątrz. Należy je dokładnie czyścić, a uszkodzone wymienić.
  • Zimą, przy ujemnych temperaturach spokojnie można wykorzystać balkon, lub ganek do chłodzenia napojów, czy pakowanej żywności. Dobrze schłodzone pojemniki wstawione do lodówki odciążą agregat urządzenia.

Temperatura w lodówce, kluczowy aspekt oszczędności na prądzie

W zależności od specyfikacji producenta i wytyczeniu poszczególnych stref chłodzenia dobrze jest pamiętać o optymalnym rozłożeniu produktów w odpowiednich miejscach oraz prawidłowym ich przechowywaniu. Ustawienie temperatury na termostacie w chłodziarce i zamrażarce podawane jest zazwyczaj w specyfikacji produktu. Dobrze jest się kierować jednak ogólnie obowiązującymi zasadami.

Jak ustawić termostat w lodówce przy chłodzeniu?

Przyjmuje się, że żywność może być przechowywana w temperaturze od 2 do 7C. Sztuką jest odpowiednie ułożenie produktów w zależności od ich zapotrzebowania na chłód, np. nabiał, czy wędliny wyżej, a warzywa w dolnych kontenerach. Na drzwiczkach dobrze jest ustawiać artykuły mniej wrażliwe na zmienne temperatury.

A jak ustawić pokrętło w lodówce w trybie zamrażania?

Dobrą praktyką przy zamrażaniu jest stosowanie temperatury w zależności od długości przechowywania produktów. W zamrażalniku ustawić należy temperaturę na -18C, co całkowicie hamuje rozwój bakterii.

Wybór nowej lodówki, przydatne funkcje.

Wybierając nową lodówkę warto przyjrzeć się kilku czynnikom, które mogą wpływać na pobór prądu.

  • Przede wszystkim zwrócić należy uwagę na klasę oszczędności. Aktualnie najwyższą klasą jest A+++. Oczywiście pamiętać należy o tym, że zakup opłaci się tylko wówczas, gdy lodówka będzie prawidłowo użytkowana.
  • Wielkość lodówki i jej pojemność jest kolejnym elementem, jaki należy dostosować do indywidualnych potrzeb. Duża rodzina postawi na nowoczesny design i dobrą ergonomię w rozbudowanej lodówce. Małe gospodarstwo domowe uraczy się mniejszą lodówką z nowoczesnymi funkcjami i w wysokiej klasie energooszczędności.
  • Tu można wybierać wśród ofert, które posiadają funkcję No Frost. Dzięki temu rozwiązaniu lodówka nie musi być w ogóle rozmrażana.
  • Funkcje Smart są niezwykle ciekawym rozwiązaniem, dającym możliwość zaglądania do lodówki bez otwierania drzwiczek. Wykorzystane są tu również alarmy sygnalizujące otwarte drzwi.

Tu dobrym przykładem jest Samsung RF56N9740SG, który posiada wbudowany, funkcję dopasowującą poziom chłodzenia we wszystkich strefach, a także metalowy panel utrzymujący stałą temperaturę. Wystarczy zapoznać się z przejrzystą instrukcją, by wiedzieć jak ustawić temperaturę w lodówce Samsung.

Co ze zużytym sprzętem, czyli jak zrobić sprężarkę z lodówki

Zużytego sprzętu RTV i AGD nie wolno wyrzucać na śmietnik. Starą lodówkę lub inny sprzęt elektroniczny należy odpowiednio zutylizować. Istnieją tzw. Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, które przyjmują zużyty sprzęt nawet po demontażu.

Można skorzystać z opcji odbioru starego na rzecz nowego sprzętu w sklepie, w którym zakupujemy nowy. Istnieje również możliwość zostawienia niewielkich urządzeń w sklepach RTV i AGD bez konieczności kupowania nowych.

Warto również skorzystać z wyobraźni oraz kilku narzędzi i można dokonać własnoręcznego recyklingu urządzenia. Jednym ze sposobów jest stworzenie kompresora lub sprężarki z odzyskanego agregatu.

W zakładzie elektronicznym, lub prywatnie często do przedmuchiwania wykorzystuje się pojemniki ze sprężonym powietrzem. Są jednak relatywnie drogie i mało wydajne. Mając zmysł majsterkowicza można wyjąć z przeznaczonej do utylizacji lodówki agregat i połączyć go ze zużytą gaśnicą. Wykorzystanie kilku elementów takich jak zawory, filtry, łączniki, kilka wężyków pozwoli na stworzenie przydatnego i wydajnego urządzenia.

Myśląc o oszczędnościach i potrzebie odciążenia budżetu domowego warto jest rozejrzeć się nie tylko za nowoczesnymi energooszczędnymi urządzeniami, lecz również przyglądnąć się własnym nawykom i przyzwyczajeniom w swoim gospodarstwie domowym i uszczelnić „wyciek prądu”. Dobra organizacja, wspólne działania, jak również konsekwencja dadzą odzwierciedlenie w niższych rachunkach.

Świat podąża w kierunkach ekologicznych i energooszczędnych, a to oznacza, że wypada zacząć od reorganizacji własnego ogniska domowego.

Dodaj komentarz