Obecnie założenie własnej strony internetowej nie wymaga żadnej wiedzy czy umiejętności programistycznych. Wszystko można załatwić w bardzo krótkim czasie, włącznie z gotowym szablonem. Sprawia to, że własne strony firmowe, sklepy internetowe czy blogi chce zakładać spora ilość laików. Nie ma w tym nic złego, natomiast są pewne aspekty, o których takie osoby mogą zapominać lub po prostu nie wiedzieć. Jednym z takich aspektów jest hosting. Dlaczego jest on tak istotny i na co należy zwracać uwagę przy jego wyborze? Wszystkie informacje na ten temat znajdują się poniżej.
Do czego właściwie służy hosting?
Kiedy wchodzimy na jakąś stronę internetową, musimy pobrać zawarte na niej treści, aby móc je zobaczyć. Potrzebne jest więc miejsce, w którym treści te będą przechowywane, a także szybki, wydajny sprzęt, który będzie błyskawicznie odpowiadał na zapytania wysyłane przez odwiedzających i umożliwiał im pobieranie potrzebnych grafik, tekstu i nie tylko.
Podczas gdy komputery w firmach czy domach są wyłączane, kiedy nie są w bezpośrednim użytku, serwery hostingodawcy muszą być dostępne 24/7, aby witryna była zawsze dostępna. Mało kto dysponuje własnymi serwerowniami, w związku z czym za transfer (ilość danych zużytych przez odwiedzających witrynę użytkowników) i przestrzeń dyskową (na której będziemy przechowywać szatę graficzną strony, opisy produktów, artykuły na blogu i tym podobne) trzeba zapłacić podmiotowi trzeciemu.
Z reguły hosting, podobnie jak domena, opłacany jest na okres jednego roku. Nie ma jednego uniwersalnego hostingu, z którego korzystają wszyscy – na całym świecie działa bardzo wiele firm, które oferują tego typu usługi.
Dobry hosting, czyli jaki?
Wśród kluczowych parametrów hostingu można wymienić kwestie sprzętowe (parametry procesora, pamięci RAM i dysku), cenowe i lokalizacyjne. Dużo też zależy od indywidualnych potrzeb firmy. Jeśli witryna jest relatywnie prosta, a więc na przykład ma tylko stronę główną i kilka podstron, a do tego jest rzadko odwiedzana, nie przydadzą nam się ogromny transfer i duża wolna przestrzeń dyskowa.
Bez wątpienia dobry hosting WWW powinien być przede wszystkim szybki i stabilny, co zagwarantuje szybkie ładowanie się witryny i brak częstych problemów z awariami utrudniającymi czy uniemożliwiającymi dostęp do strony. Warto także zwrócić uwagę na to, jakie dodatki do hostingu są oferowane przez daną firmę, ponieważ mogą one oznaczać oszczędność czasu lub pieniędzy (na przykład darmowy certyfikat SSL, który jest praktycznie niezbędny, aby być wiarygodnym w sieci).