Medycyna estetyczna jest niezwykle dynamicznie rozwijającą się dziedziną. Ciągle pojawiają się nowe rozwiązania i metody – nie znaczy to jednocześnie, że nie warto zainteresować się bardziej “klasycznymi” zabiegami. Szczególnie wartym uwagi zabiegiem jest modelowanie ust kwasem hialuronowym. Cieszy się on ogromną popularnością niezmiennie od wielu lat i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić.
Oczywiście, wraz z czasem pojawiają się pewne zmiany, choćby w zakresie stosowanych preparatów, jednak, ogółem mówiąc, zabieg ten jest najlepszym dowodem na to, że często proste rozwiązania są najlepsze. Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że wiele osób, które nie miały jeszcze z medycyną estetyczną bezpośrednio, obawia się bardziej skomplikowanych i inwazyjnych zabiegów.
Czy modelowanie ust kwasem hialuronowym jest skuteczne?
Pierwsze pytania związane z tym zabiegiem dotyczą z reguły jego skuteczności. Modelowanie ust kwasem hialuronowym jest zabiegiem wysoce skutecznym, a na widoczne rezultaty nie trzeba długo czekać, ponieważ działa on praktycznie natychmiastowo. Zarówno w sytuacji, kiedy interesuje nas niewielka korekta, jak i duża, widoczna na pierwszy rzut oka zmiana. Możliwe są obie te opcje, ponieważ w zależności między innymi od zastosowanego preparatu i jego ilości, efekty jego użycia potrafią być bardzo różnorodne.
Większości osób modelowanie ust kwasem hialuronowym może kojarzyć się ze zwiększaniem ich objętości. Jest to prawidłowe skojarzenie, ponieważ faktycznie w wielu przypadkach ten zabieg ma właśnie taki cel, ale nie zawsze. W ramach zabiegu można także m.in. wymodelować łuk kupidyna czy unieść opadające kąciki ust (problem opadających kącików ust pojawia się stosunkowo często wraz z wiekiem).
Warto jednak nie spieszyć się z ocenianiem rezultatów co najmniej do czasu, kiedy zniknie pierwotny obrzęk (czyli 1-3 dni), a najlepiej kilka tygodni, aż tkanki w pełni zintegrują się z kwasem. Należy podkreślić krótki czas rekonwalescencji po zabiegu, jako że wiele osób obawia się, że na przykład jego wykonanie wymusi długotrwałą przerwę od pracy. Jak widać, nie ma wcale takiej konieczności. Sam zabieg zresztą również nie trwa długo – zaledwie kilkadziesiąt minut.
Modelowanie ust a znieczulenie
Okolice ust są niezwykle wrażliwe, stąd też zabieg ich modelowania wykonuje się przy wykorzystaniu znieczulenia. Są tutaj dwie opcje: znieczulenie stomatologiczne (wykorzystywane, jak sama nazwa wskazuje, przez dentystów), a także znieczulenie w kremie.
W tym pierwszym przypadku nie ma mowy o jakimkolwiek bólu, natomiast przeprowadzenie zabiegu jest bardziej problematyczne, jako że tak silne znieczulenie może samo w sobie wywołać krótkotrwały obrzęk ust, utrudniający modelowanie. Takiego efektu nie wywołuje bardziej subtelne znieczulenie w kremie.