Motoreduktory – czym są i jakie mają zalety?

Motoreduktory – czym są i jakie mają zalety?

Czy słyszeliście kiedyś o motoreduktorach? Czy zdajecie sobie sprawę, że motoreduktory stanowią w obecnych czasach coraz częstsze narzędzie napędowe w wielu urządzeniach mechanicznych? Czym one są i dlaczego warto z nich korzystać? Postaramy się w tym miejscu odpowiedzieć na tego typu pytania, przybliżając jednocześnie pewne podstawy mechaniki, co będzie bardzo użyteczne dla wypracowania stosownych wniosków.

Nowa era mechaniki.

Każdy, kto uczył się fizyki zapewne wie, jaka jest rola oraz znaczenie przekładni mechanicznych. W najprostszym ujęciu celem przekładni jest przede wszystkim przeniesienie energii z elementu napędowego (silnik) na element napędzany. Podobnie działają motoreduktory. Oglądając stare filmy, czy kreskówki na pewno przed oczami mamy obrazy wielkich konstrukcji mechanicznych, które napędzane często były silnikami parowymi. Aby przenieść napęd na stosunkowo nieduży element, konieczne było wykorzystanie wielu rzędów przekładni- najczęściej były to przekładnie kołowe. W obecnych czasach już nie potrzebujemy korzystać z rozwiązań takich jak silniki parowe- mamy napędy o wiele bardziej sprawne, bezawaryjne oraz przyjazne dla użytkowników. Przenoszenie napędu elektrycznego przez duże konstrukcje mechaniczne okazuje się jednak bezużyteczne i przyczynia się do wielu strat. Atutem napędu elektrycznego są niskie rozmiary. W tym przypadku przekładnia też nie musi być znacznej wielkości, co pozwala na zintegrowanie napędu oraz przekładni w jeden układ. Tak właśnie skonstruowane są motoreduktory- prawda, iż jest to sprytna konstrukcja?

Atuty napędu elektrycznego.

Jeśli chodzi o atuty napędu elektrycznego, to można by było je wymieniać godzinami. Widzimy bardzo dobrze, jak efektywne są tego typu rozwiązania. Coraz częściej napęd elektryczny gości we współczesnych samochodach oraz innych urządzeniach motoreduktory codziennego użytku. Wszystkie tego typu urządzenia korzystają z motoreduktorów, jako często integralnych elementów napędowych, gwarantujące poprawne funkcjonowanie całej „machiny”.

Dodaj komentarz