Znaczenie koloru ścian w kuchni

Znaczenie koloru ścian w kuchni

Dla wielu osób kuchnia to coś więcej niż miejsce przygotowywania posiłków – to także miejsce spotkań domowników lub gości. Warto zrobić wszystko, aby było szczególnie wyjątkowe i wyróżniało się od innych pomieszczeń w domu. Jaki kolor pasuje do kuchni?

Zasady spójnej aranżacji, czyli o czym pamiętać, malując ściany w kuchni?

Wybór koloru ścian do kuchni nie jest łatwą decyzją. Jeśli zastanawiasz się, jak skutecznie podkreślić charakter tego miejsca, poznaj wskazówki, które ułatwią Ci wykreowanie wyjątkowej przestrzeni.

Od lat panuje przekonanie, że najbardziej odpowiednim wykończeniem ścian w kuchni powinny być kafelki i jest to nadal trend, z którego trudno zrezygnować. Wiele osób obawia się zastosowania w kuchni farb zamiast płytek ceramicznych, kojarzących się z dodatkową ochroną przed tłustymi plamami i zabrudzeniami. Jednak farba w kuchni może być równie dobrym rozwiązaniem, jeśli tylko będziesz pamiętał o kilku zasadach i dobrze dobierzesz jej kolor.

Aby mieć pewność, że ściany będą odporne na uszkodzenia, wilgoć i parę podczas gotowania, warto rozważyć staranne lakierowanie kuchni. Pamiętaj też o zasadach związanych z prawidłową aranżacją. Jeśli meble kuchenne w Twojej kuchni mają ciemny odcień, wybierz jasny kolor ścian – stworzysz w ten sposób interesujący kontrast między intensywnością kolorystyki wyposażenia i stonowanym tłem. W kuchni utrzymanej w klimacie nowoczesnym warto pokusić się o zastosowanie dodatkowego, kontrastującego koloru, który nada wnętrzu świeżości i oryginalności.

Najpopularniejsze kolory stosowane w kuchni to pomarańczowy, czerwony, biały lub żółty. Możesz jednak odważyć się na pomalowanie ścian w bardziej niestandardowy sposób – na przykład na kolor fioletowy, który  pobudza wyobraźnię, co być może przełoży się na Twoją kreatywność podczas gotowania. Ciekawym rozwiązaniem będą też  farby w kolorach pastelowych, które nadadzą wnętrzu lekkości i subtelnego uroku – to uniwersalny pomysł zarówno dla miłośników stylu retro, jak i współczesnego minimalizmu.

Jaki kolor farb wybrać do kuchni? – Przydatne inspiracje

Zanim wybierzesz farbę w interesującym Cię kolorze, zastanów się nad Twoimi oczekiwaniami. Dla wielu osób kuchnia to miejsce gwarnych spotkań z rodziną i przyjaciółmi, dla innych – spokojny azyl.W tym pierwszym przypadku najlepiej sprawdzą się ciepłe, energetyczne kolory farb – przede wszystkim odcienie czerwieni i pomarańczowego; jeśli jednak preferujesz zdecydowanie spokojniejsze klimaty, postaw na stonowane błękity, fiolety i barwy pastelowe.

Dodaj komentarz