Pogrzeby Mszana Dolna – jak przygotować się na ostatnie pożegnanie z bliskim?

Pogrzeby Mszana Dolna – jak przygotować się na ostatnie pożegnanie z bliskim?

Pożegnania bywają trudne, zwłaszcza gdy mamy świadomość tego, że to już to ostatnie… Wymaga ono szczególnej oprawy, dzięki której cała rodzina, bliscy przyjaciele oraz znajomi będą mogli zjednoczyć się i godnie pochować bliską sobie osobę. Pogrzeby, jako ostatni sakrament naszej wiary, to najtrudniejsze i zarazem najsmutniejsze uroczystości. Wymagają delikatności wobec wszystkich żałobników, często pogrążonych w głębokiej rozpaczy po stracie. W związku z tym konieczne staje się skorzystanie z usług zakładu pogrzebowego, który dyskretnie zadba o organizację tak ważnej uroczystości.

Przygotowania do pogrzebu – od czego zacząć?

Strata bliskiego wymaga niemal natychmiast od najbliższych osób rozpoczęcia przygotowań do uroczystości związanych z pogrzebem. W szoku i bólu nie jest to jednak proste, lecz obowiązek wymusza na nas zachowanie wszystkich niezbędnych norm prawnych i sakramentalnych. Co zatem należy zrobić w pierwszej kolejności? Oprócz poinformowania pozostałej części rodziny, w tym również bliskich znajomych zmarłego, należy również uzyskać kartę zgonu, bez której tak naprawdę nic nie załatwimy.

Kartę zgonu można otrzymać od lekarza rodzinnego lub pogotowia ratowniczego – pod warunkiem że bliski zmarł w domu. Jeśli jednak umrze w szpitalu, wówczas to właśnie ta instytucja odpowiedzialna jest za wydanie dokumentu. W tym przypadku, kartę zgonu wystawia lekarz placówki, którego nie musimy wcale o to prosić.

Dlaczego karta zgonu jest tak ważna?

Karta zgonu jest ważna, ponieważ zawiera wszystkie niezbędne informacje związane ze śmiercią danej osoby. Co więcej, bez karty zgonu nie uzyskamy aktu zgonu ani nie zorganizujemy uroczystości pogrzebowych. Dokument będzie zatem potrzebny dla Urzędu Stanu Cywilnego, który wystawi odpowiedni akt. Warto przy tym wiedzieć, że do USC powinno się zgłosić w ciągu 3 dni – licząc od śmierci bliskiego. Wyjątek stanowi tu sytuacja, w której śmierć bliskiego nastąpiła na skutek choroby zakaźnej. Wówczas czas zostaje skrócony do 24 godzin.

Organizacja pogrzebu w zakładzie pogrzebowym

Karta zgonu potrzebna będzie również do organizacji pogrzebu w zakładzie pogrzebowym. Z uwagi na świadomość pracowników odnośnie przeżywanego bólu, który ciężko jest udźwignąć po stracie bliskiego, zakłady pogrzebowe minimalizują formalności pogrzebowe do minimum. Z reguły wystarczy podpisać odpowiednie oświadczenie, które upoważnia zakład do organizacji pochówku. Dzięki temu żałobnicy będą tylko musieli wybrać datę pochówku, trumnę i wskazać ewentualnie inne szczegóły dotyczące ceremonii.

W przypadku chęci organizacji tak ważnej ceremonii przez mieszkańców Mszany Dolnej warto organizować pogrzeby Mszana Dolna w zakładzie pogrzebowym Piotra Krzysztofiaka. Zakład cechuje pełen profesjonalizm oraz wysoka empatia pracowników, które są kluczowe przy organizacji pogrzebu.

Dodaj komentarz