Miejsca w przedszkolach najbardziej narażone na wirusy i bakterie

Miejsca w przedszkolach najbardziej narażone na wirusy i bakterie

Przedszkole to miejsce, w którym zazwyczaj przebywa duża ilość dzieci. Jako, że to jest miejsce użytku publicznego musi być w nim przestrzegany najwyższy poziom higieny i czystości.

Niebezpieczne bakterie i wirusy

Najczęściej spotykanymi bakteriami rozprzestrzenianymi w przedszkolach są: E.coli, salmonella, gronkowce czy paciorkowce. Inne patogeny takie jak: wirusy, zarodniki pleśni i grzybów, alergeny roztoczy to kolejne czyhające niebezpieczeństwo w miejscach o większym skupisku ludzi. Z tego względu tak ważne jest, aby uczyć dzieci podstawowych zasad higieny oraz stopniowo wprowadzać prawidłowe nawyki.

Kwestią niezaprzeczalnie istotną jest obowiązek stworzenia w przedszkolu czy żłobku warunków higienicznych, czystych powierzchni w każdym pomieszczeniu oraz wysokiej jakości żywności i powietrza. Zasadniczo powinno być to miejsce wolne od wszelkiego rodzaju groźnych patogenów, którymi mogą zarazić się dzieci. Jednak z racji faktu, że w przedszkolu i żłobku przebywa duża liczba osób, rodzic nigdy nie ma pewności, że jego dziecko nie zarazi się żadną groźną bakterią.

Jak dbać o bieżącą czystość toalet w przedszkolach i żłobkach?

Toalety to miejsca, w których zwykle gromadzi się bardzo dużo bakterii. Z tego względu ważne jest nie tylko ich dokładne sprzątanie, lecz przede wszystkim dbałość o bieżące zachowanie idealnej czystości.

Czyszczenie ubikacji

Przede wszystkim należy zadbać o dezynfekcję ubikacji. Muszle klozetowe powinny być regularnie odkażane środkami chemicznymi na bazie kwasu. Dzięki aktywnym składniom biobójczym szybko powinien zostać usunięty kamień wapienny oraz bakterie. Najlepiej wybrać profesjonalne detergenty renomowanych marek, na przykład Domestos Toilet Limescale Remover z linii Pro Formula by Diversey. Produkt taki zawiera także technologię neutralizacji nieprzyjemnych zapachów O.N.T. oraz jest bezpieczny dla porcelany i glazury. Przy regularnym i bieżącym sprzątaniu toalet warto także pamiętać, aby detergent nie niszczył materiału, z którego wykonany jest dany mebel łazienkowy.

Czyszczenie podłóg i ścian

Podłogi w toaletach to powierzchnie, o które powinno się wyjątkowo dbać na bieżąco. Na nich bowiem nie tylko osadzają się bakterie lecz przede wszystkim pozostaje woda po umyciu rąk, osad z mydła i innego rodzaju zanieczyszczenia. Podłogi powinny być zawsze bezwzględnie czyste, ponieważ wystarczy chwila nieuwagi i dziecko może poślizgnąć się na śliskiej powierzchni.

Ważne, aby także dbać o czystość ścian, drzwi oraz klamek w toaletach, ponieważ to ich codziennie dotyka mnóstwo dzieci. Wobec tego powinno się także i te powierzchnie regularnie odkażać.

Umywalka

Najczęstszym rodzajem zabrudzeń na umywalce jest nieestetyczny osad z mydła. Powstaje on na skutek zachodzącej reakcji chemicznej, bowiem w mydle znajdują się wysokie kwasy tłuszczowe, które reagują z zawartymi w twardej wodzie związkami magnezu i wapnia. Taki osad stanowi doskonałe środowisko do rozwoju groźnych bakterii. Warto wybrać profesjonalny środek o silnych właściwościach bakteriobójczych, dzięki któremu szybko wyczyścimy wszelkie zabrudzenia, na przykład osad z mydła czy kamień. W miejscach takich jak przedszkole i żłobek należy korzystać wyłącznie z profesjonalnych i wysoce skutecznych środków chemicznych.

Dodaj komentarz