Jak zadbać o trawnik?

Jak zadbać o trawnik?

Zielone i gęste trawniki to domena Anglików. Piękna i zadbana murawa jest wizytówką każdego ogrodu. Wprawia w dobry nastrój i powoduje, że ogród jest wspaniałym miejscem do relaksu i spotkań rodzinnych, zwłaszcza w okresie letnim. Lato dla trawnika nie jest najlepszą porą roku, upał i okresowy brak deszczu powoduje, że źdźbła są w gorszej kondycji. Jak więc zadbać o trawnik przed domem, aby przez cały sezon był gęsty i żywo zielony?

Najlepszy termin na zakładanie trawnika

Trawnik można zakładać właściwe w ciągu całego sezonu wegetacyjnego, czyli od wiosny, aż do jesieni. Najlepsze rezultaty uzyskuje się jednak wiosną oraz wczesną jesienią. Wpływa na to dostępność wody w tym okresie oraz optymalna temperatura. Wysiew późną jesienią może skutkować tym, że trawa nie zdąży wykiełkować przed niespodziewanymi przymrozkami. Letnie zakładanie murawy może sprawić, że kiełkujące nasiona źle zniosą upały.

Krok pierwszy – przygotowanie podłoża pod trawnik

Dobrej jakości trawnik nie uda się, jeśli nie zostanie posiany lub rozłożony na uprzednio przygotowanym podłożu. Gleba musi być dokładnie odchwaszczona. Małe powierzchnie odchwaszcza się ręcznie, przy pomocy motyczki lub łopaty. O ile rośliny jednoroczne łatwo jest usunąć, wieloletnie chwasty mogą być problemem. Mowa tutaj na przykład o mniszkach lekarskich, podagryczniku czy też perzu. Rośliny te mają bardzo duży potencjał regeneracyjny. Pozostawiony w glebie kawałek kłącza lub korzenia, sprawi, że roślina szybko odbije i będzie konkurencją dla rozwijających się źdźbeł trawy. Z podłoża powinny zniknąć też wszystkie korzenie oraz kamienie. Duże kamienie będą przeszkodą podczas koszenia, a małe mogą powodować, że wschody nasion będą nierównomierne. Ziemia pod trawnik musi zostać wyrównana i ubita. Do ubijania dużych powierzchni pod murawę wykorzystuje się walce.

Krok drugi – wysiew nasion

Nasiona wysiewa się tylko na podłoża, które są równe i ubite. Przed wysiewem gleba powinna być wilgotna, ale niezbyt mokra. Wilgotne podłoże sprawi, że nasiona lepiej przykleją się do ziemi i nie będą się przemieszczać. Nazbyt mokra gleba może spowodować powstanie śladów podczas czynności. Duże powierzchnie najlepiej wysiewać za pomocą siewników. Dzięki temu nasiona zostaną równomiernie rozmieszczone. Siew ręczny też jest dobrym rozwiązaniem, ale należy wykonywać go metodą “na krzyż”. Partię nasion dzieli się na pół. Pierwszą połowę wysiewa się, idąc wzdłuż jednego boku miejsca na trawnik, następną partię sieje się, idąc pod kątem prostym do poprzedniego kierunku. Po wysianiu nasion można delikatnie rozgrabić podłoże, aby przykryć nasiona cienką warstwą ziemi. Na koniec trzeba podlać powierzchnię, zabieg wykonuje się bardzo ostrożnie, zbyt silny strumień wody może zmyć lekkie nasionka.

W oczekiwaniu na wschody

Pierwsze kiełki trawy powinny pojawić się po paru dniach od wysiewu. W tym czasie murawa wymaga intensywnego nawodnienia, zwłaszcza jeśli trawnik został wysiany latem. Pierwsze koszenie można wykonać, dopiero gdy źdźbła osiągną wielkość około 7 cm. Wcześniejsze koszenie może spowodować uszkodzenia trawy.

Trawnik z rolki

Szybka, piękna i bardzo gęsta murawa jest możliwa, jeśli rozłożymy ją z gotowych rolek. Można zrobić to samodzielnie lub przy pomocy fachowców. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, ale jest dużo droższe i bardziej pracochłonne. Rozłożenie rolek z trawą na niewielkich powierzchniach zajmuje zazwyczaj jeden dzień pracy. Efekt jest widoczny od razu, nie trzeba czekać na wschody trawy i martwić się o uszkodzenia. Przez pierwsze dni nie powinno się intensywnie użytkować murawy, ale później jest ona bardzo wytrzymała. Trawnik trzeba obficie podlewać, aż do ukorzenienia się płatów trawy. Zaletą jest to, że na trawniku nie będzie chwastów, gdyż rolki wolne są od roślin wieloletnich i nasion. Trawnik z rolki wymaga podlewania i niskiego, częstego koszenia. To dobry sposób, jeśli chcemy mieć natychmiastowy efekt.

Wybór rodzaju trawy do ogrodu

To jakie nasiona zakupić na trawnik jest uzależnione od stanowiska, rodzaju gleby oraz od przeznaczenia trawnika. Inne mieszanki stosuje się w miejscach nasłonecznionych, a inne w ocienionych. Trawniki sportowe lub intensywnie użytkowane muszą być wytrzymałe na uszkodzenia i deptanie. Trawniki gazonowe, czyli ozdobne są gęste i żywo zielone, stanowią świetną wizytówkę ogrodów ozdobnych, są doskonałym tłem dla innych roślin. W miejscach z niedoborem promieni słonecznych wysiewa się nasiona roślin, które dobrze radzą sobie w takich warunkach.

Przegląd gatunków traw na trawniki

Wiele lat prac hodowlanych sprawiło, że na rynku jest bardzo dużo różnych gatunków traw. Mają one odmienne zastosowanie i przeznaczenie. Gotowa mieszanka traw zawiera nasiona 4 głównych rodzajów traw. Ich procentowy udział świadczy o przeznaczeniu nasion.

Wiechliny – tworzą miękkie źdźbła, które dobrze radzą sobie na ocienionych stanowiskach. Mieszanek z przewagą wiechlin nie używa się na trawnikach intensywnie użytkowanych, bo rośliny nie przepadają za niskim koszeniem.

Życice – inna nazwa roślin to rajgras. To rośliny, które mają twarde źdźbła i są bardzo wytrzymałe. Z tego powodu przewaga ich nasion znajduje się w mieszankach przeznaczonych na trawniki sportowe i intensywnie użytkowane.

Kostrzewy – to niskie trawy, które rozrastają się intensywnie na boki, lubią być nisko koszone i są dość odporne na deptanie. Zalecane są w ogrodach przydomowych, które są dobrze oświetlone.

Mietlice – najmniej popularne trawy, tworzą delikatne i miękkie rośliny. Tolerują niskie koszenie, ale nie powinno się ich często deptać.

Nawożenie trawnika

Trawnik powinien być dokarmiany, jeśli chce się, aby był w dobrej kondycji, gęsty i zielony. Wystarczy robić to 3 razy w roku, aby cieszyć się z efektów. Najlepszym terminem na ten zabieg jest wiosna i lato. Jesienią nie dokarmia się trawy, gdyż może to powodować brak przygotowania do zimowego spoczynku. Wiosenna dawka nawozu jest najważniejsza, zapewnia roślinom składniki pokarmowe na start. Nawóz rozsypuje się na skoszonej murawie, która powinna być sucha. Nawożenie mokrych trawników powoduje, że nawóz zbryla się na źdźbłach i może powodować ich oparzenie. Przed wiosennym nawożeniem warto wykonać zabieg aeracji, który sprawi, że trawy będą mieć lepszy dostęp do składników pokarmowych. Nawozy do traw zawierają duże dawki azotu, potasu i fosforu. Nawóz rozrzuca się ręcznie lub za pomocą aplikatora.

Aeracja – po co, jak i kiedy?

Aeracja to zabieg napowietrzania trawy, w tym celu wykonuje się niewielkie otwory w trawniku. Celem zabiegu jest rozluźnienie zbitej struktury, wtłoczenie powietrza w strefę korzeniową trawy. Tym samym poprawia się warunki wodno-powietrzne na trawniku i pozbywa się warstwy filcu. Filc to nic innego, jak martwa materia organiczna, która gromadzi się przy podstawie źdźbeł. Zabieg wykonuje się głównie wiosną, ale w połowie sezonu warto go powtórzyć. Do aeracji wykorzystuje się specjalne urządzenia z nożami, które prowadzi się po trawniku podobnie jak kosiarki. Aeratory wyposażone są w noże, które rozmieszczone są równomiernie, a gęstość wykonanych otworów zależy od rodzaju podłoża i trawnika. Na lekkich ziemiach wykonuje się mniej otworów niż na cięższych. Po zabiegu trawnik można podsypać piaskiem. Na małych powierzchnia można stosować aerację przy pomocy butów z kolcami. Wystarczy krótki spacer i trawnik jest napowietrzony. Zabieg ten ma jeszcze jedną zaletę – nawozy są lepiej dostępne dla roślin.

Koszenie trawnika

Trawnik wymaga pierwszego koszenia wczesną wiosną. Nie kosi się go jednak krótko. Murawa powinna być przycinana często, wtedy pobudzane są do wzrostu rośliny i się zagęszczają. Trawnik jest gęsty i odporny. Zwlekanie z koszeniem może powodować nadmierne wydłużanie się trawy. W rezultacie będzie ona wiotka i nie się rozkrzewi. Warto pamiętać, że kosi się jedynie suchy trawnik. Sprzęt musi być ostry, w przeciwnym razie trawa będzie uszkadzana, szybko zżółknie i będzie podatna na infekcje. Trawniki przydomowe zwykle kosi się raz na tydzień, a te intensywnie użytkowane nawet co 5 dni.

Przygotowanie trawnika do zimy

Jesienią nie wolno już nawozić trawy, a przed zimą powinna być skoszona krótko. Wszystkie liście i gałązki muszą zostać zebrane. Pozostawianie opadłych liści na trawie spowoduje, że będzie ona bardziej narażona na chorobę grzybową, jaką jest pleśń śniegowa. Zimą trawa przechodzi w stan spoczynku, często jest pokryta śniegiem, chodzenie po trawniku w tym czasie może powodować gnicie źdźbeł.

Zimowa choroba trawnika – pleśń śniegowa

To niebezpieczna choroba, która wywoływana jest przez grzyby z rodzaju Fusarium. Objawami infekcji są porażone źdźbła trawy. Choroba powoduje zamieranie całych płatów trawnika. Pierwsze symptomy widać wiosną po stopnieniu śniegu. Złej kondycji trawniki, które były nawożone azotem jesienią, są bardziej narażone na zakażenie. Zimą trawników nie powinno się intensywnie użytkować, nacisk stopy, wilgotna pokrywa śnieżna, wysoka wilgotność, sprzyjają infekcji. Braki w trawniku trzeba będzie uzupełnić wiosną, zaleca się używać w tym celu mieszanek regeneracyjnych do trawników. Zabiegi aeracji, zbieranie liści przed zimą i niskie koszenie są działaniami profilaktycznymi w ochronie przed grzybem.

Szkodniki trawników

Krety i nornice są częstymi gośćmi w ogrodach. Te niewielkie ssaki potrafią być zmorą każdego właściciela żywego dywanu. Swoją działalnością krety uszkadzają trawnik i powodują nieestetyczne kopce ziemi. Aby chronić ogród przed inwazją szkodników, stosuje się żywołapki lub urządzenia, które odstraszają przy pomocy sygnałów dźwiękowych lub zapachowych. Prawdziwą zmorą trawników są pędraki. To larwy owadów, które żerują pod ziemią. W wyniku zasiedlenia podłoża przez pędraki, całe rośliny zamierają. Czasem trudno zidentyfikować przyczynę, ale obecność ptaków na murawie może być sygnałem, że w korzeniach żyją larwy, które są przysmakiem ptaków. W ochronie trawników zaleca się głównie profilaktykę. Trawniki dobrej jakości, nawożone, koszone i zadbane są odporne na żerowanie szkodników.

Dodaj komentarz