Jak wystylizować się ala lata 50?

Jak wystylizować się ala lata 50?

Na początku lat 50. dokonała się rewolucja w modzie, nastąpiła eksplozja nowych trendów, a co za tym idzie kaskada zachwytów tematem, który w ostatniej wojennej dekadzie niemal nie istniał. Strój stał się znakomitym manifestem wolności, niezależności, szczęścia, strój ewoluował do tematu. Prekursorem nowego stylu był Christian Dior, który już w końcu lat 40. zaprojektował model topowej dla kolejnej dekady spódnicy szytej z koła oraz wąskiej spódnicy ołówkowej. Niebagatelny wpływ na kształt ówczesnej mody miała także Coco Chanel, twórczyni kostiumu z wąską spódnicą za kolano i prostym żakietem.

Nowe trendy w szybkim tempie z wielkiego ekranu schodziły na ulice wielkich miast, każda dziewczyna chciała wyglądać jak Audrey Hepburn w Rzymskich Wakacjach, czy Elisabeth Taylor w Kotce na gorącym blaszanym dachu. Należało więc z sił wszelkich zacisnąć się w talii gorsetem, a biust wyeksponować, najlepiej w ten sam sposób, który wielokrotnie w swych stylizacjach prezentowała piękna Brigitte Bardot.

Spódnica z koła i gorset

Lata 50. to talia osy, mocno podkreślony biust i rozkloszowana spódnica na wielowarstwowych halkach. Decydując się na ubiór w stylu tej epoki musisz pamiętać o dobrym staniku, ładnie kształtującym piersi i unoszącym je ku górze. By uwspółcześnić nieco klasyczne fasony, gorset możesz zastąpić topem – na dwóch ramiączkach, wiązanym wokół szyi lub ramiączek pozbawionym. Pamiętaj, że ogromnie ważna jest szyja – musi być odpowiednio wyeksponowana. W udanej stylizacji linia całego ciała jest ważna.

Elegancja na co dzień

W sposób oczywisty nawet największe elegantki nie miały możliwości codziennie stosować gorsetu, na co dzień królował dwuczęściowy kostium złożony z sięgającej za kolano spódnicy i żakietu o typowym dla Chanel sportowym kroju, popularny stał się także bliźniak, w którym zamiast żakietu pojawiał się zapinany na guziki sweterek. Sukienka zazwyczaj miała prostą, podkreślającą kształty formę, ozdobnie traktowane były okolice szyi – wieńczył je kołnierzyk w rozmaitych kształtach albo głęboki dekolt. Wynalazkiem Chanel była także szmizjerka – rodzaj sukienki o kroju koszuli przewiązanej paskiem. Szmizjerka już kilka sezonów temu wróciła do łask, prostą sukienkę z półokrągłym kołnierzykiem kupisz w wielu sklepach, bo znów stała się modna, o bliźniak też nie będzie trudno, ponieważ nigdy nie przestał być modny.

Dodaj komentarz