Dieta Dukana – na czym polega i czy jest skuteczna w procesie odchudzania?

Dieta Dukana – na czym polega i czy jest skuteczna w procesie odchudzania?

W obecnych czasach istnieje mnóstwo sposobów na odchudzanie i nie musimy ograniczać się tylko do jednego rodzaju „diety”, za którą uważana była niegdyś głodówka. Zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, leki na odchudzanie, oraz tabletki na odchudzanie pozwalają na szybką i skuteczną utratę nadprogramowych kilogramów. Istnieje też wiele rodzajów diet https://dietetyk.edu.pl/diety/, a każda z nich charakteryzuje się własnym planem żywieniowym i kalorycznością. W tym artykule skupimy się na rozsławionej już diecie Dukana, która pozwala schudnąć w szybkim tempie bez uczucia głodu. Jak to możliwe? Odpowiadamy.

Na czym polega dieta Dukana?

Dieta Dukana zaliczana jest do sposobu żywienia, który nie łatwo jest wdrożyć do swojego codziennego życia. Eliminuje ona wiele elementów zdrowej żywności, charakteryzuje się dużą zawartością białka i małą ilością węglowodanów. Taki sposób odżywiania składa się z czterech faz, które opracował dr Pierre Dukan. Dieta powstała dzięki inspiracji, którą był jeden z pacjentów dr Dukana, powiedział on, że może zrezygnować ze spożywania jakiegokolwiek jedzenia, poza mięsem, aby schudnąć.

Na samym początku diety należy obliczyć docelową masę ciała, robi się to na podstawie wieku, historii utraty wagi i innych czynników. Czas, jaki będziemy musieli pozostawać w poszczególnych fazach diety, zależy od tego, ile powinniśmy schudnąć, aby udało się nam osiągnąć docelową masę ciała.

Fazy diety Dukana

Pierwsza faza to faza ataku, która trwa 1-7 dni. Podczas niej należy spożywać duże ilości chudego nabiału, które wzbogaca się o 1,5 łyżki otrębów owsianych na dzień. Następnie należy wkroczyć w fazę rejsu, która może trwać od 1 do 12 miesięcy. Polega ona na tym, że naprzemiennie jemy produkty proteinowe, a następnie dołączamy warzywa. Można to robić w trybie 1/1, 3/3/ lub 5/5, czyli np. w trybie 3/3 przez 3 dni jemy tylko proteiny, a przez następne trzy dni dołączamy do nich warzywa, które są dozwolone na dicie i tak w kółko, aż do osiągnięcia docelowej wagi.

Faza trzecia diety Dukana to faza utrwalania zdobytej wagi. Powinna ona trwać 5-10 dni na każdy zrzucony kilogram. Nie należy pomijać tej fazy, ponieważ bardzo łatwo możemy doświadczyć efektu jojo. W tej fazie należy jeść wszystkie produkty z poprzednich faz, jednak tym razem dietę można wzbogacić o porcję owoców na dzień, 2 kromki pełnoziarnistego chleba oraz 2 razy w tygodniu o wybrane produkty skrobiowe.

Faza czwarta to faza stabilizacji. Zakłada ona, że mimo uzyskanej wagi, musimy od teraz, poświęcić jeden dzień tygodnia, na jedzenie tylko produktów proteinowych. W pozostałe dni tygodnia można jeść wszystkie produkty bez żadnych restrykcji.

Dodaj komentarz