Nowoczesne kominy, czyli jakie?

Nowoczesne kominy, czyli jakie?

Warto wiedzieć, co kryje się pod pojęciem “nowoczesny komin” i co właściwie może sprawić, że komin zostanie uznany za odpowiadający współczesnym standardom. Szczególnie, jeśli aktualnie budujemy dom lub mamy to w planach. Decyzja dotycząca zakupu komina jest bardzo istotna i znacznie wpłynie na prawidłowe funkcjonowanie systemu grzewczego, a więc także całego domu. Niewłaściwy komin może być niekompatybilny z urządzeniem grzewczym, w związku z czym szybko się zepsuje, kiepski komin może też być trudny w montażu czy mało wydajny. \w takim razie, jaki komin można nazwać nowoczesnym i od czego to zależy? Tłumaczymy!

Nowoczesny komin, czyli komin systemowy

Jeśli interesują nas nowoczesne kominy, to bez wątpienia powinniśmy zwrócić się w stronę kominów systemowych, a więc kominów składających się z wielu różnych elementów, które wystarczy ze sobą złączyć po dostarczeniu zestawu na plac budowy. Jest to na tyle prosty proces, że niektórzy mogą poradzić sobie z nim samodzielnie, bez potrzeby wzywania fachowca, co pozwoli oszczędzić czas i pieniądze.

Warto zauważyć, że wśród kominów systemowych występuje spora różnorodność. Takie nowoczesne kominy dzielą się na podkategorie, w zależności od między innymi materiałów wykorzystanych do ich stworzenia, ale nie tylko. Dlatego też nie należy kupować pierwszego lepszego komina, który wpadnie nam w oko. Kluczowe jest, aby najpierw upewnić się, czy jest on kompatybilny z naszym urządzeniem grzewczym. Oszczędzimy sobie dzięki temu dużo niepotrzebnych nerwów, które niewątpliwie pojawiłyby się przy zakupie niewłaściwego komina.

Wybór komina bywa trudny, szczególnie dla laików, którzy nie mają dużego pojęcia o optymalnych parametrach, właściwym jego rozmiarze i innych kluczowych aspektach. Dla tych osób najlepszym wyjściem będzie poproszenie o poradę eksperta, aby na pewno nie dokonać niewłaściwego zakupu.

Jakich kominów należy unikać?

Obecnie w dużej mierze rezygnuje się już z kominów murowanych, które niegdyś były najczęściej spotykane. Wynika to z faktu, że takie kominy nie spełniają współczesnych oczekiwań. Ich stworzenie jest znacznie trudniejsze niż w przypadku kominów systemowych, a do tego wymaga znacznie więcej umiejętności i czasu. Kominy murowane nie są bowiem złożone z gotowych części, a trzeba je zbudować z cegieł.

Dodatkowo, takie kominy mogą być po prostu niekompatybilne z niektórymi współczesnymi urządzeniami grzewczymi, na przykład kotłami z podajnikiem. Dlatego też warto myśleć przyszłościowo i zakupić od razu nowoczesne kominy, których nie będzie trzeba za kilka-kilkanaście lat wymieniać na nowe.

Dodaj komentarz