Jak wykonać pomiar cholesterolu?

Jak wykonać pomiar cholesterolu?

Cholesterol jako substancją tłuszczową, która występuje we wszystkich komórkach człowieka oraz jego krwi. Niezbędny jest do tego, aby utrzymać prawidłowe funkcjonowanie wszystkich organów.

Niestety podwyższony poziom cholesterolu jest niebezpieczny i wpływa na ryzyko występowania różnych poważnych chorób, które związane są z układem sercowo-naczyniowym. Dlatego osoby mające z tym problem, powinny regularnie wykonywać sobie pomiar cholesterolu.

Czy warto posiadać w domu urządzenie służące do pomiaru cholesterolu?

Wielu osobom, które mają pierwszy raz do czynienia z pomiarem cholesterolu, kojarzy się to głównie z badaniem laboratoryjnym. Jednak żyjemy już w takich czasach, że samodzielnie możemy kontrolować jego poziom, za pomocą specjalnego urządzenia do pomiaru cholesterolu.

Takie urządzenia zalecane są osobom, które zmagają się z podwyższonym poziomem cholesterolu albo mają problemy z prawidłową pracą układu sercowo-naczyniowego. Sprzęt tego typu powinni posiadać mężczyźni, którzy ukończyli 40 rok życia i kobiety po 50 roku życia. Dodatkowo w grupie ryzyka są również kobiety, które przeszły już menopauzę.

Jak wykonuje się pomiar cholesterolu?

Pomiar cholesterolu u człowieka wykonuje się z krwi. Najlepsza jest krew kapilarna, czyli ta z palca. Możliwe jest również wykonanie badania w domu z dłoni, a nawet z przedramienia.

W większości przypadków aparat mierzący cholesterol włącza się automatycznie, a naszym zadaniem jest wybranie właściwego trybu pomiaru, co jest szczególnie istotne w przypadku modeli wielofunkcyjnych. Działanie jest bardzo proste, ponieważ nakłuwamy palec, a następnie w przeznaczonym do tego miejscu na pasku, umieszczamy kropelkę krwi. Pomiar zostanie wykonany w ciągu kilkunastu sekund.

Co wpływa na wyniki badania cholesterolu?

Trzeba być świadomym tego, że na wynik badania cholesterolu ma wpływ wiele różnych czynników. Podwyższony poziom może być także uwarunkowany genetycznie, gdyż możemy go odziedziczyć.

Ogromny wpływ na cholesterol ma również nasza dieta. Dlatego zaleca się zrezygnowanie z tłuszczy i wysoko przetworzonych produktów oraz potraw smażonych i wszelkiego rodzaju fast foodów.

Podwyższony poziom cholesterolu znacznie częściej występuje również u osób mniej aktywnych, niż tych regularnie uprawiających sport. Dlatego warto codziennie spacerować, a nawet systematycznie biegać.

Dodaj komentarz