Jak wyciągnąć złamany klucz?

Jak wyciągnąć złamany klucz?

Złamanie się klucza w zamku zdecydowanie nie należy do sytuacji zaplanowanych. Szczególnie kiedy się spieszymy lub w innych wyjątkowo niewygodnych sytuacjach. Można by powiedzieć, że złośliwość rzeczy martwych. Ale sytuacje trzeba jakoś rozwiązać. Mniejszy problem, kiedy klucz złamie się w otwartych drzwiach – w takim przypadku mamy dostęp do narzędzi, które będą niezbędne. Gorzej jeśli w zamkniętych. Jak wyciągnąć złamany klucz z zamka? 

Oceń sytuację 

Zanim podejmiesz jakiekolwiek próby wyciągnięcia klucza z zamka oceń sytuację. W którym miejscu złamał się klucz? Ile go wystaje i czy jesteś w stanie wyciągnąć go palcami. Jeśli jakaś mała część klucza wystaje, ale jest za wąska żeby złapać ją palcami, możesz spróbować delikatnie uchwycić go obcążkami. W przypadku, kiedy klucz złamał się przed przekręceniem, nie powinieneś mieć problemu z jego wyciągnięciem. Gorzej kiedy klucz ułamał się tak, że nie wystaje lub jest w zablokowanej pozycji. Wtedy zadzwoń po specjalistę. 

Zadzwoń po ślusarza

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem w każdej sytuacji jest zadzwonienie po ślusarza. Nie ważne czy to złamany klucz czy zgubiony, zatrzaśnięte drzwi lub zepsuty zamek. Pomoc profesjonalisty gwarantuje nam szczęśliwe zakończenie sytuacji. Ślusarz nie tylko wyjmie klucz, ale także otworzy zamek i przy okazji go nie uszkodzi, co mogłoby mieć miejsce w przypadku samodzielnego grzebania w mechanizmie. Dlatego najlepszym sposobem na złamany klucz jest pogotowie zamkowe https://www.pogotowie-zamkowe-krakow.pl/

Czy da się dorobić złamany klucz? 

Może zdarzyć się taka sytuacja, że złamany klucz był naszym jedynym. Czy w takim przypadku czeka nas już tylko wymiana zamka? Niekoniecznie. Oczywiście dorobienie złamanego klucza jest nieco bardziej skomplikowanym procesem, dlatego może kosztować nas trochę więcej. Jednak nie jest to niemożliwe. Pamiętaj jednak, że samodzielnie wyciąganie klucza może skończyć się uszkodzeniem dotkniętej końcówki. W takim przypadku dorobienie klucza może faktycznie okazać się problemem. Dlatego najlepiej zadzwoń po ślusarza, który wyjmie końcówkę klucza bez jej uszkodzenia oraz zamka. Tym sposobem dorobisz klucz i zaoszczędzisz na wymianie całych zamków. 

Domowe metody na wyciągnięcie złamanego klucza

Jeśli klucz złamał się w pozycji wyjściowej, a końcówka wystaje na zewnątrz, to możemy spróbować wyciągnąć go samodzielnie. W pierwszej kolejności naoliw zamek w środku smarem, jeśli nie masz specjalnego preparatu, to w ostateczności możesz wykorzystać olej. Nasmarowanie zamka ułatwi wyciągnięcie klucza. Pamiętaj jednak żeby nie szarpać. 

Dodaj komentarz