Jak dbać o włosy?

Jak dbać o włosy?

Pielęgnacja włosów potrafi być czasochłonnym zadaniem. Ciężko jest też wybrać odpowiednie kosmetyki, których drogerie mają aż nadmiar. Jednak wiele z nich mimo kolorowych i zachęcających do kupna etykiet ma niekorzystny dla włosów skład. Wieloetapowa pielęgnacja bardzo często wiąże się także z dużymi kosztami. Jaka jest alternatywa? Dobrym i nieobciążającym portfela sposobem są naturalne, domowe metody dbania o włosy.

Jak dbać o włosy: domowe maseczki

Maski i odżywki to niezbędnik zadbanych włosów. Jednak nie musisz kupować wielu drogich produktów, bo tak samo dobrze, albo nawet i lepiej sprawdzą się składniki, które znajdziesz w domu. Jedną z najpopularniejszych maseczek jest odżywka jajeczna. Tą metodę stosowały nasze babcie i warto do tych korzeni wrócić. Jajko jest bogatym źródłem składników odżywczych, które poprawią kondycję włosa. Do włosów suchych i łamliwych użyj żółtka, do włosów przetłuszczających się – białka, a do włosów normalnych całego jajka. Wetrzyj wybraną część jajka we włosy i pozostaw na 20 minut. Następnie zmyj letnią wodą i szamponem. Kuracja jajeczna dzięki zawartości witaminy A, E, B i D zregeneruje i odżywi włosy. Stosuj ją przynajmniej raz w miesiącu. 

Świetną naturalną maseczką, również znaną od pokoleń jest miód. Wymieszaj dwie łyżki miodu, z łyżką oliwy z oliwek, dla ulepszenia maseczki możesz dodać sok z połówki cytryny. Tak przygotowaną miksturę nałóż na całe włosy, z uwzględnieniem końcówek i pozostaw na 15-20 minut. Pamiętaj, żeby do maseczki wykorzystać miód naturalny, a nie syntetyczny. Prawdziwy miód odżywi i pomoże w regeneracji zniszczonych włosów. Maseczkę zmywamy letnią wodą i szamponem. 

Jak dbać o włosy: ziołowe płukanki 

Zioła mają szerokie zastosowanie zarówno w kuchni, medycynie jak i domowej pielęgnacji. Tutaj skupimy się na tym ostatnim aspekcie. Ziołowe płukanki to prosta i efektywna metoda dbania o włosy. Odżywczym i regenerującym naparem jest płukanka z szałwii. Szałwia znana jest też z właściwości hamujących wypadanie włosów. Drugą popularną płukanką jest napar z rumianku. Rumianek znajduje bardzo szerokie zastosowanie w naturalnej pielęgnacji i włosy nie są wyjątkiem. Rumianek posiada właściwości łagodzące, więc płukanka z tego zioła nie tylko zregeneruje włosy, ale także pozytywnie wpłynie na skórę głowy. Jak przygotować ziołową płukankę? W garnku zagotuj litr wody i dodaj do niej sproszkowane zioła, lub takie w torebce. Zostaw na kilka minut, tak by zioła się zaparzyły, a woda ostygła i nie poparzyła skóry. Napar przelewamy do miski z wodą i moczymy w nim włosy przez kilka minut.

Dodaj komentarz