Czym jest cukrzyca i jak jej zapobiec?

Czym jest cukrzyca i jak jej zapobiec?

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą, przez którą w trzustce nie wytwarza się odpowiednia ilość insuliny lub ludzki organizm nie jest w stanie jej odpowiednio wykorzystać. Insulina w ludzkim organizmie odpowiada za wykorzystanie glukozy jako energii dla mięśni, więc do objawów cukrzycy możemy zaliczyć między innymi zmęczenie, zwiększony apetyt oraz chudnięcie.

Kto jest narażony na cukrzycę?

Pewne grupy społeczne są szczególnie narażone na cukrzycę, powinny one częściej podejmować się badań oraz bardziej zwracać uwagę na swój tryb życia. Do grup najbardziej narażonych na cukrzycę należą przede wszystkim:

  • Przede wszystkim najbardziej narażone są osoby z nadwagą,
  • Osoby, które mają stwierdzony nieprawidłowy poziom glikemii,
  • Kobiety, które urodziły dziecko o masie większej niż 4kg,
  • Osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze,
  • Osoby cierpiące na choroby układu sercowo-naczyniowego.

Jaką dietę utrzymywać, aby zminimalizować ryzyko cukrzycy lub obniżyć jej skutki?

Jest to podstawowy sposób na zmniejszenie ryzyka zachorowania na cukrzycę oraz osłabienia jej efektów podczas zdiagnozowanej już choroby.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na węglowodany – powinniśmy je ograniczyć, a w szczególności cukry proste. Spożywanie węglowodanów złożonych zdecydowanie lepiej wpływa na gospodarkę energetyczną organizmu, gdyż są one trawione wolniej, przez co energia dostarczana jest do mięśni przez dłuższy okres.

Dzień żywieniowy powinien składać się przede wszystkim z mniejszych, lecz regularnych i częstszych posiłków, co również zapewni stabilność glikemii.

Jaki tryb życia prowadzić?

Odpowiedni tryb życia również jest zalecany, szczególnie w przypadku cukrzycy typu 2. W zapobieganiu cukrzycy warto zadbać o pewne elementy.

Przede wszystkim aktywność fizyczna – jest ona niezbędna każdego dnia – pomaga w zachowaniu odpowiedniej masy ciała. Dodatkowo poprawia metabolizm.

Unikanie stresu oraz lepsze radzenie sobie z nim jest bardzo ważne szczególnie w dzisiejszych czasach. Wzmożony stres przyspieszy metabolizm, co z kolei przełoży się na wahania glikemii.

Sen jest bardzo skutecznym optymalizatorem metabolizmu i jego odpowiedniej ilości również nie powinno zabraknąć. Więcej przydatnych informacji na tenat cukrzycy znajdziesz na stronie: https://diabetyk24.pl/

Dodaj komentarz