Antykoncepcja przestaje być sprawą tylko kobiecą. Do tej pory mężczyźni nie mieli za dużego wyboru, jeśli o antykoncepcję chodzi. Pamięć o przyjmowaniu pigułek należała do kobiet, tak samo jak naklejanie plastrów, czy wymienianie wkładek. Dziś to się zmienia, a rynek medyczny jest w fazie badań opcji alternatywnych. Już za kilka lat w sprzedaży pojawią się tabletki, plastry, a nawet zastrzyki antykoncepcyjne również dla mężczyzn.
Dostępna antykoncepcja dla mężczyzn
Niestety męskie tabletki i plastry antykoncepcyjne to na razie przyszłość i na chwilę obecną, trzeba zadowolić się tradycyjnymi formami, takimi jak prezerwatywy. Prezerwatywy są najtańszą mechaniczną metodą antykoncepcji. Pierwsze wytwarzano ze zwierzęcych jelit i rybich pęcherzy już ponad 3000 lat przed naszą erą. Mimo, że materiały produkcyjne się zmieniły to samo zastosowanie pozostało takie samo. Skąd ich utrzymująca się popularność? Prezerwatywy są łatwo dostępne i tanie, a badania nad gospodarką hormonalną są stosunkowo świeże. Prezerwatywy mają wiele zalet, ale znajdzie się też kilka wad. Przede wszystkim nie są 100% ochroną przed ciążą. Po drugie u wielu mężczyzn wywołują lekki dyskomfort oraz zmniejszają wrażliwość na bodźce. Z tego względu stosowanie antykoncepcji hormonalnej może okazać się dużo wygodniejsze.
Drugą dostępną metodą antykoncepcji dla mężczyzn jest wazektomia. Jednak ta w wielu wzbudza strach i niechęć, dlatego też nie należy do najpopularniejszych sposobów. Ponadto zalecana jest mężczyznom, którzy już mają dzieci i nie planują już więcej, lub w ogóle ich nie planują. Wazektomia jest chirurgiczną metodą antykoncepcji i polega na przecięciu nasieniowodów, dzięki czemu plemniki nie przedostają się z jąder do prącia. Wbrew pozorom nie jest to wyjątkowo inwazyjny zabieg. Trwa około 30 minut i wykonuje się go pod znieczuleniem miejscowym.
Antykoncepcja hormonalna dla mężczyzn
Do antykoncepcji hormonalnej należą wszelkiego rodzaju tabletki, zastrzyki i plastry. Mimo, że nie są to jeszcze dostępne na rynku metody, to warto już teraz zwrócić na nie uwagę. Hormonalne metody antykoncepcji dla mężczyzn są aktualnie w fazie badań. Ich założeniem jest zaprzestanie produkcji plemników w jądrach, w trakcie przyjmowania tabletek lub zastrzyków, które zawierają w sobie testosteron oraz progestagen. Na razie nie znamy dokładnej daty wejścia antykoncepcji hormonalnej dla mężczyzn na rynek, jednak pierwsze oferty przewiduje się w przeciągu kilku lat. Do tego czasu trzeba korzystać z tego, co jest dostępne.