Samodzielne przewożenie auta na lawecie – co musisz wiedzieć?

Samodzielne przewożenie auta na lawecie – co musisz wiedzieć?

W przypadku kolizji lub awarii samochodu na drodze nie zawsze jest możliwe jego holowanie na lince. Gdy auto ma niesprawny układ hamulcowy, kierowniczy lub oświetlenie pozostaje nam jedynie przetransportowanie go na lawecie przez profesjonalną firmę. Przewiezienie auta na lawecie możemy zostawić w rękach pracowników pomocy drogowej, a także samodzielnie zająć się problemem. Wypożyczenie lawety jest tańszym rozwiązaniem niż skorzystanie z pełnej usługi pomocy drogowej. Jednak czy każdy może przewozić auto na lawecie i kiedy lepiej poprosić o pomoc profesjonalną firmę laweta Magdeburg ? Podpowiadamy.

Transport auta na lawecie – kto może się tym zająć?

Jak można się domyślić, aby przewozić pojazdy na lawecie trzeba mieć do tego odpowiednie uprawnienia. Pojazdy, które nie przekraczają 3,5 tony, mogą prowadzić osoby z prawem jazdy kategorii B. Jeśli laweta przekracza wagę dozwoloną dla prawa jazdy kategorii B, niezbędne będzie już prawo jazdy kategorii B+E.

Jeśli nie masz doświadczenia w kierowaniu lawetą i nie znasz się na przewożeniu aut w taki sposób, to lepiej zrezygnuj z tego pomysłu. Pierwsze trudności mógłbyś napotkać już w czasie mocowania zepsutego auta na lawetę. Odpowiednie przymocowanie auta zapobiegnie wypięciu się samochodu z lawety, dzięki czemu unikniemy niebezpiecznego wypadku. Złe przymocowanie samochodu do lawety mogłoby powodować niebezpieczeństwo na drodze, dlatego nie zaleca się, aby robiły to osoby niedoświadczone.

Mocowaniem samochodu do lawety najlepiej jest zająć się z drugą osobą. Auto należy przymocować za pomocą specjalnych pasów. Najlepiej byłoby, gdyby znalazły się one na wszystkich kołach. Klamry pasów należy dokładnie zapiąć i upewnić się kilka razy, że nie rozepną się podczas transportu.

Samodzielne przewożenie na lawecie a może profesjonalna pomoc drogowa – co wybrać?

Jeśli nie masz doświadczenia lub odpowiednich uprawień to odpowiedź jest jasna – zostaw to zadanie w rękach profesjonalistów. Jeśli do awarii doszłoby na terenie Niemiec to wypożyczenie lawety i skorzystanie z niej transportując samochód do Polski, mogłoby Cię sporo kosztować. Tańsze będzie skorzystanie z laweta Magdeburg – usług polskiej firmy działającej na terenie Niemiec. Nie będziesz musiał się stresować zaistniałą sytuacją oraz oszczędzisz sobie czasu i nerwów.

Jeśli do awarii lub kolizji auta doszło na terenie Polski, masz możliwość wypożyczenia lawety oraz wiesz jak bezpiecznie z niej korzystać, to możesz zdecydować się na takie rozwiązanie. Będzie ono najprawdopodobniej tańsze niż usługa pomocy drogowej, ale wymaga od Ciebie doświadczenia i wiedzy na temat używania lawety i montowania do niej auta, a także sporo wolnego czasu.

Dodaj komentarz