Jak rozpocząć przygodę z ogrodem wertykalnym?

Jak rozpocząć przygodę z ogrodem wertykalnym?

Ogrody wertykalne to alternatywa dla ogrodników, którzy nie mają dużo miejsca w poziomie, chcą zasłonić nieatrakcyjną ścianę lub po prostu chcą czegoś innego i unikalnego. Ogród wertykalny to technika stosowana do uprawy roślin na pionowo zawieszonym panelu przy użyciu hydroponiki. Te unikalne konstrukcje mogą być wolnostojące lub przymocowane do ściany. Zatem co zrobić, żeby mieć ten rodzaj ogrodu u siebie? 

Wybór ściany i budowa ogrodu wertykalnego

Swoją przygodę powinniśmy rozpocząć od wybrania ściany na ogród wertykalny. Czasami gdy mamy brzydką ścianę, chcemy coś z nią zrobić. Dobra wiadomość jest taka, że prawie każda ściana się nada i jeśli nie chcemy zbudować bardzo dużego pionowego ogrodu lub posadzić drzewa, nie musimy się martwić o obciążenie.

To, jakie rośliny wybierzemy, będzie zależeć od wybranej ściany i ilości światła słonecznego. Jeśli jednak chcemy wypróbować konkretne rośliny, wybierzmy ścianę, która zapewni im najlepsze warunki do wzrostu.

Podstawową konstrukcją pionowej ściany ogrodowej jest trójwarstwowa konstrukcja wykonana z ramy, folii i tkaniny. Powinniśmy zbudować całą konfigurację przed jej zawieszeniem. Chociaż możemy przymocować go bezpośrednio do ściany, zbudowanie ramy do zawieszenia na ścianie oznacza, że jej zdjęcie będzie znacznie łatwiejsze w przyszłości.

Czasami wykorzystuje się rury PVC, kolanka i czterokierunkowe złącza do budowy ramy. Odradza się używanie metalu (ze względu na dodatkowy ciężar i koszt) i drewna (wymaga obróbki ciśnieniowej w celu ochrony przed gniciem od nadmiaru wilgoci – nie chcemy, aby woda znalazła się między drewnianą ścianą a plastikiem ramy).

Plastikowa folia działo jako podkład dla warstwy tkaniny, a ponadto utrzymuje wodę z dala od ściany. Folia powinna być zamocowana jako pierwsza do ramy. Kolejnym krokiem jest zamocowanie warstwy tkaniny. To jest materiał, w którym będą żyć nasze rośliny i który zatrzyma dla nich wodę. Można zastosować podstawową wyściółkę z filcu lub można użyć prawie wszystkiego, co zatrzyma wodę. Konstrukcja ogrodu wertykalnego wymaga odpowiedniego nawodnienia na całej wysokości.

Podłączenie systemu nawadniającego i nawożącego

Aby rośliny rosły na pionowej powierzchni, potrzebujemy systemu nawadniającego, który zapewni wilgoć w całej warstwie tkaniny. Można zrobić go z rurek poliuretanowych ze złączkami, które blokują się. Jest to po prostu rura w górnej części panelu z emiterami, z których ścieka woda.

Możemy zaopatrzyć się w standardowy zawór i kroplowniki do nawadniania, ale będziemy potrzebować licznika czasu propagacji, który można ustawić na sekundy, a nie minuty. Istotny jest szybki przepływ wody przez 10 do 15 sekund od trzech do sześciu razy dziennie, w zależności od warunków pogodowych i konkretnej konfiguracji. Po zainstalowaniu systemu nawadniającego można przymocować ramę do ściany za pomocą okuć ze stali nierdzewnej (aby uniknąć rdzewienia).

Aby nawozić ogród wertykalny, należy podłączyć wtryskiwacz nawozu, z prostym zaworem irygacyjnym, który przesyła płynny nawóz do systemu nawadniającego. Następnie trzeba podłączyć system nawadniający do źródła wody. Konieczne może być przefiltrowanie wody za pomocą filtra do nawadniania.

Wybór roślin i dekorowanie ogrodu wertykalnego 

Podobnie jak w przypadku każdego ogrodnictwa, wybierając rośliny, które zamierzamy zostawić na zewnątrz przez cały rok, warto wziąć pod uwagę słońce, cień, wilgotność, wiatr i zimno. Jeśli budujemy odłączaną ścianę i obsadzamy ją zimozielonymi, można spróbować przechowywać ją w chłodnym, suchym miejscu w trakcie zimy, gdy rośliny są uśpione.

Aby włożyć rośliny w zewnętrzną warstwę tkaniny, można użyć żyletki, aby wykonać poziome cięcie w materiale. Konieczne jest aby usunąć jak najwięcej ziemi z kuli korzeniowej rośliny (aby zapobiec gniciu korzeni). Po oczyszczeniu należy włożyć roślinę w nacięcie i używając pistoletu na zszywki, użyć trzy do pięciu zszywek ze stali nierdzewnej, aby przymocować materiał do plastikowego podkładu w półokręgu wokół bryły korzeniowej, tworząc bezpieczną kopertę.

Fajną częścią jest projektowanie nasadzeń, a wysokość pionowego ogrodu daje wiele możliwości. Warto wybrać rośliny, które wyrosną do 1 metra od ściany i posadzić je u góry, aby tworzyły cień pod spodem. Sadzenie w pionowych pasach, z zielonymi roślinami w jednym pasie i słonecznymi kwiatami w drugim, to dobry pomysł.

Dodaj komentarz