Szerokie zastosowanie morskich kontenerów

Szerokie zastosowanie morskich kontenerów

Jak się okazuje, kontenery morskie mogą pełnić więcej funkcji, niż przewidzieli ich pomysłodawcy. To już nie tylko środek do bezpiecznego transportu towarów, ale również coraz częściej pomieszczenia zaadaptowane na mieszkania, lokale gastronomiczne, biura, a w ostatnim czasie nawet szpitale.

Kontenerowe osiedla socjalne

Coraz częściej powstają całe kontenerowe osiedla socjalne dla osób zadłużonych. Chociaż idea stworzenia takich mieszkań może była i słuszna, a sam pomysł zamieszkania w kontenerze dla osób, które nie mają dachu nad głową, nie jest zły, jednak warunki pozostawiają wiele do życzenia. Masowe budowanie często wiąże się z ograniczaniem kosztów, a to niestety przekłada się na komfort życia. Nie ma co się dziwić, że coraz częściej pojawiają się opinie krytyczne, nawet jeśli pojedyncze domki kontenerowe, odpowiednio dostosowane do zamieszkania, szczególnie dla młodych mogą być obiektem marzeń. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że gminy przy podejmowaniu decyzji o budowie takich osiedli, zatroszczą się także o to, żeby dało się w nich mieszkać godnie. Przy budowaniu takich osiedli należy uwzględnić późniejsze koszty użytkowania oraz to, że ludzie potrzebują do życia przestrzeni. Stłoczone jeden przy drugim kontenery, na terenach niezagospodarowanych z pewnością tego nie zapewnią.

Inne zastosowania kontenerów w bardziej optymistycznym wydaniu

O wiele lepiej wygląda sytuacja w przystosowaniu kontenerów na biura, czy lokale usługowe. Obiecująca też wydaje się perspektywa tworzenia szpitali tymczasowych z kontenerów, które mogą się sprawdzić w razie potrzeby.

Powiedzenie, że potrzeba jest matką wynalazku, znalazło potwierdzenie w tym przypadku, kiedy to pandemia koronawirusa i potrzeba izolacji chorych, zainspirowała architektów do stworzenia szpitali z kontenerów.

Pływający szpital z kontenerów na statku

Projekt powstał w brytyjskiej pracowni architektonicznej Weston Williamson + Partners w kwietniu 2020. Projekt zakłada, że kontenery przerobione na sale szpitalne, wyposażone w łóżka i sprzęt medyczny, ułożone zostaną na statku, który jest przystosowany do ich transportu i odpowiedniego zabezpieczenia. Dodatkowo wyposażone zostałyby w odpowiednią cyrkulację powietrza. Wielką zaletą tego projektu jest to, że taki szpital zakaźny pomieściłby około 2000 łóżek i mógłby docierać w miarę potrzeby w najbardziej dotknięte epidemią regiony. Dodatkowym atutem jest to, ze chorzy byliby odizolowani, co pozwoliłoby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

CURA – mobilny szpital z kontenerów do stawiania w miastach

To włoski projekt, który zakłada rozstawienie przerobionych na sale szpitalne kontenerów w taki sposób, by były ze sobą połączone za pomocą nadmuchiwanej konstrukcji. W każdym kontenerze jest miejsce dla dwóch łóżek i sprzętu do intensywnej terapii dla dwóch osób. Każda jednostka ma podciśnieniowy system wentylacji, zapobiegający wydostaniu się zanieczyszczonego powietrza i spełnia wszystkie normy AIIR. Architekci z pracowni Carlo Ratti Associati i Italo Rota mówią, że projekt przewiduje dowolne dokładanie kolejnych jednostek i powiększanie szpitala w razie potrzeby. Takie mobilne szpitale zakaźne mogą powstawać na przyszpitalnych parkingach.

Każdy z tych projektów szpitala z kontenerów jest inny, ale oba mogą wnieść wielki wkład w walce z pandemią. Zarówno jedno, jak i drugie innowacyjne rozwiązanie wydaje się godne wdrożenia w sytuacjach kryzysowych. Jak widać, kontenery mogą mieć różne zastosowania. Niektóre z nich sprawdzają się lepiej, inne gorzej. Wszystko wskazuje jednak na to, że prawdziwy potencjał kontenerów cały czas się odkrywa.

Dodaj komentarz