Suszone warzywa, grzyby i owoce tak samo dobre, jak świeże

Suszone warzywa, grzyby i owoce tak samo dobre, jak świeże

Suszenie grzybów, owoców i warzyw ma długą tradycję i jest najstarszą na świecie metodą utrwalania żywności, która to żywność zostanie spożyta po jakimś czasie. Najgłówniejszą rzeczą przy suszeniu jest dokładne odwodnienie produktu, gdyż świeże warzywa i owoce zawierają do 70 procent wody, a grzyby jeszcze więcej. Poprzez suszenie produkt utrzymuje trwałość. Samo suszenie warzyw nie jest trudne, ale wymaga cierpliwości i dokładności. Suszyć warzywa, grzyby i owoce można na słońcu, w piekarniku, w piecu, albo w suszarce do żywności.

Susz warzywny
W wielu gospodarstwach domowych suszone warzywa zawsze są pod ręką i stanowią wartościowych dodatek do zup, gulaszów, rosołów, bulionów, wywarów, sosów i duszonych mięs. Susze stosujemy chętnie, bo dobrze przygotowany susz niczego nie traci i zachowuje garbniki, biopierwiastki, błonnik, pektyny, kwasy. Suszone produkty także posiadają wspaniały smak i zapach. Suszenie warzyw zapobiega rozwojowi drobnoustrojów i obniża do minimum przemiany enzymatyczne i nieenzymatyczne.
Jakie warzywa nadają się na suszenie?
Warzywa suszy się dość długo. Najpierw muszą one podeschnąć, a dopiero potem zacznie się proces suszenia.
Nać warzyw należy suszyć w temperaturze 50 stopni Celsjusza. Natomiast korzenie warzyw w temperaturze 65 stopni, oprócz pomidorów, bo te suszy się w 90 stopniach Celsjusza. Natomiast warzywa strączkowe w temperaturze 40 stopni.
Suszyć można wiele warzyw, jak natkę i korzeń pietruszki, korzeń marchwi, korzeń i natkę selera, por, zielony groszek, fasolkę szparagową, pasternak, cebulę, pomidory, bakłażany, a nawet buraki.

Suszone owoce
Suszone owoce zwane też bakaliami są bezcenne, bo zawierają aminokwasy i minerały, jak potas, wapń, fosfor, miedź, mangan, selen, cynk, jod i są wspaniałym odpowiednikiem świeżych owoców. Suszone owoce stosowne są do kompotów, bigosu, ciast. Stanowić też mogą wspaniałą niskokaloryczną przekąskę. Suszone owoce charakteryzuje niska zawartość kalorii oraz wyjątkowe walory smakowe.
Jakie owoce nadają się na suszenie?
Suszyć można niemalże wszystkie owoce. Lecz najczęściej w Polsce suszone są jabłka, gruszki, winogron, śliwki, żurawina, wiśnie, morele. Wszystkie suszone owoce są bardzo pożywne i energotwórcze oraz zdrowe, bo zawierają błonnik, witaminę A, C, witaminy z grupy B oraz żelazo i fosfor.

Co można powiedzieć o suszonych grzybach?
Grzyby składają się w 90 procentach z wody i nie są kaloryczne, gdyż w 100 gramach mieści się tylko 50 kalorii. Lecz za to są ciężkostrawne i dlatego nie każdemu wskazane. Skład grzybów, to woda i białko. Grzyby obfitują w błonnik i dlatego spełniają wielką funkcję w procesie trawienia. Bogate są również w wiele pierwiastków chemicznych, jak potas, wapń, żelazo, fosfor, selen, jod, magnez i w witaminę C, D, E, B 1, B 2, B 3, B 12. Nie wolno też zapominać o ich walorach smakowych. Suszone grzyby są aromatyczne i bardzo smaczne. Dodane do potraw wzmacniają ich smak.

Dodaj komentarz