Sprawdź co i jak można mrozić

Sprawdź co i jak można mrozić

Dzisiejszy artykuł będzie dotyczył tematyki gastronomicznej. Mrożenie jest uznawane za najlepszy sposób przechowywania żywności. To pogląd bardzo słuszny, ponieważ w przeciwieństwie do innych metod konserwowania jedzenia pozwala na zachowanie większości walorów odżywczych oraz smakowych. Jest także wyjątkowo proste, ponieważ zamrażarka jest niezbędnym elementem każdej kuchni. Jednak wiele osób lekceważy wskazówki dotyczące mrożenia potraw lub wręcz nie zna ich, opierając się jedynie na intuicji. Dlatego, aby uniknąć błędów, przedstawiamy kilka porad, dzięki którym mrożenie potraw będzie nie tylko łatwiejsze, ale i bardziej efektywne. Zapraszamy!

Podstawowe zasady

Jeśli mówimy o mrożeniu żywności, nie sposób pominąć trzech podstawowych zasad. Po pierwsze, do mrożenia nadaje się tylko dobre, świeże jedzenie. Nie ma żadnych podstaw by przypuszczać, że zepsuta żywność nagle stanie się zdatna do spożycia. Po drugie, dokładnie opisuj to, co umieszczasz w zamrażarce. Doświadczenie mówi, że nawet po niedługim czasie łatwo jest zapomnieć, co jest w której torebce lub pojemniku, dlatego każdy z nich powinien zostać opisany z uwzględnieniem zawartości i daty mrożenia. Po trzecie, trzeba zadbać o to, by mrożone potrawy miały ograniczony dostęp powietrza. Wszystkie opakowania powinny być szczelne, zaś podczas ich zamykania podejmijmy wszelkie starania, aby powietrza pozostało w nich jak najmniej.

Czego nie mrozić?

Zdecydowana większość żywności nadaje się do mrożenia, dlatego wymienimy to, czego mrozić się nie powinno. A więc są to:

majonez, śmietana i mleko, również w sałatkach i sosach – ze względu na swoją strukturę, nie nadają się do mrożenia, ponieważ po rozmrożeniu najczęściej ulegają zważeniu
potrawy ze śmietaną, na przykład zupy – z tego samego powodu
produkty zawierające żelatynę
owoce, warzywa i potrawy z dużą ilością wody, na przykład ogórki, sałata, seler czy ser wiejski
surowe jajka 

Poza tymi produktami, niemal wszystkie produkty mogą być mrożone bez uszczerbku zarówno na ich walorach odżywczych, jak i wyglądzie.

Mrożenie potraw – wskazówki

A oto garść dodatkowych wskazówek, dzięki którym mrożenie potraw będzie bardziej efektywne:

Dziel wszystko na rozsądne porcje. Nie wolno zamrażać jedzenia dwukrotnie, dlatego warto zastanowić się, jak duża powinna być pojedyncza porcja, żeby uniknąć marnowania żywności. Przydać się mogą w tym celu tacki, na których można układać porcjowane produkty warstwami, by przy rozmrażaniu wybrać tylko jedną z nich.
Zamrażaj tylko potrawy, które całkowicie ostygły. Oszczędzisz na tym zarówno pieniądze (lodówka zużyje mniej prądu na ochłodzenie zamrażarki do właściwej temperatury), jak i czas, ponieważ chłodne potrawy z oczywistych względów zamrażają się szybciej.
Przepakuj potrawy kupione w sklepach przed zamrożeniem. Opakowania mogą ulegać uszkodzeniu w transporcie i tracić szczelność, dlatego zalecamy zmienić je przed umieszczeniem w zamrażarce.
Jeżeli chcesz przechowywać jedzenie w zamrażarce przez długi czas, ustaw jej temperaturę na -18oC. To najbardziej odpowiednie warunki dla żywności.

Dodaj komentarz