Rodzaje podnośników dostosowanych do pracy na wysokościach

Rodzaje podnośników dostosowanych do pracy na wysokościach

Praca na wysokościach nie należy do najprostszych. Aby wykonać ją dobrze potrzeba odpowiedniego sprzętu. Natomiast odpowiedni sprzęt nie zawsze jest łatwo dostępny. Powody tego mogą być różne. Albo jest on na tyle mało znany, że rzadko kiedy możemy dostać go w sklepie, albo na tyle drogi, że wysoka cena zniechęca nas do jego zakupu.

To właśnie dlatego powstały wypożyczalnie sprzętu do pracy na wysokościach, w którym pożyczamy drogie urządzenia. Przykładem takiej wypożyczalni jest Rent Expert http://rent-expert.pl/, który wypożycza podnośniki. Taka alternatywa jest ekologiczna, ponieważ pozwala zaoszczędzić pieniądze.

Podobny mechanizm, lecz nie przeznaczenie

Podnośniki to urządzenia dostosowane do pracy na wysokościach. Specjalna budowa tego typu maszyn pozwala na szybkie i komfortowe dotarcie do wysokiego punktu, w którym musimy wykonać ważne zadanie. Zanim jednak zdecydujemy się na wypożyczenie sprzętu, warto na początku skupić się na jasnym określeniu celu swojego zadania, zwłaszcza dostępności do punktu naszych działań. Dlaczego? Ponieważ istnieją różne podnośniki, których budowa i możliwości dostosowane są do określonych prac.

Podnośniki dostosowane do pracy na wysokościach dzielimy na koszowe i nożycowe. Mechanizm ich działania, jak i również sama konstrukcja maszyn jest do siebie dość zbliżona. Podstawowe podobieństwa dotyczą rodzaju: napędu, kół, paneli sterowania, a także awaryjnego opuszczania.

Podnośnik koszowy vs. Podnośnik nożycowy

Jeżeli chodzi o podnośnik koszowy, to jest to rodzaj platformy wyposażonej w specjalne ramię, które pełni funkcję tzw. nośnika osób i narzędzi. O ramieniu piszemy nie bez powodu. Element stanowi część maszyny, która łamie się w kilku miejscach całości ramienia. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne dotarcie platformy z człowiekiem do punktu docelowego – i to bez konieczności stawiania urządzenia centralnie pod miejscem pracy na wysokości. Z tego powodu podnośnik koszowy wykorzystywany jest do zadań w obrębie niewielkich, ciasnych i trudnodostępnych miejsc.

Natomiast budowa i działanie podnośnika nożycowego nie są aż tak skomplikowane. Co prawda urządzenie pozwala na precyzyjne dotarcie w określone miejsce na wysokości. Należy jednak liczyć się z tym, że podnośnik musi zawsze znaleźć się centralnie pod punktem wykonywanego zadania. To dlatego, że ramię maszyny nie łamie się pod żadnym kątem. Operator podnośnika może sterować platformą wyłącznie w pionie (góra-dół). Dla samej maszyny musimy zatem znaleźć odpowiednią ilość miejsca i przestrzeni do pracy.

Dodaj komentarz