Rękodzieła wracają do mody czyli szydełko, haft i druty

Rękodzieła wracają do mody czyli szydełko, haft i druty

Różnego rodzaju robótki ręczne to nie tylko ciężka praca, wymagająca ogromnej wytrwałości i cierpliwości, ale także hobby czy sposób na spędzanie wolnego czasu. Są osoby, które po prostu uwielbiają haftować, robić na drutach lub szydełkować.

Wszystkie te czynności wynikły z praktycznej potrzeby i mają bardzo długą historię. Człowiek od dawien dawna szukał sposobów na ozdabianie swojej garderoby, nadawanie jej elegancji i kunsztowności. Poprzez robótki ręczne można przerobić każde nijakie ubranie w prawdziwą kreację. Wystarczy przecież efektowny haft i zwykła rzecz nabiera uroku.

Poza tym na drutach czy na szydełku można „wyczarować” całe ubranie – bluzki, swetry, ubranka dziecięce, torebki, sukienki, skarpetki – a nawet obrusy, serwety, welony, firany czy zasłony. Dzisiaj sklepy są pełne najróżniejszych towarów, tkanin, materiałów i gotowych ubrań wszelkiego rodzaju, ale nie zawsze tak było. Jeszcze nie tak dawno najprostszym i najtańszym źródłem konfekcji było samodzielne szycie i dzierganie w domu. Dlatego też druty czy szydełko to narzędzia doskonale znane niemal każdej starszej pani. Należy także wziąć pod uwagę, że kiedyś nie było telewizji, radia, Internetu, a jeszcze wcześniej nawet prądu, w związku z czym na robótki ręczne było mnóstwo czasu, zwłaszcza w długie zimowe wieczory.

Współcześnie również wiele osób z własnej woli sięga po przybory do szycia – podstawowa umiejętność posługiwania się igłą i nitką na co dzień naprawdę się przydaje. Przyszycie guzika czy zacerowanie skarpetki nie jest wtedy wielkim problemem. Nawet dzieci w szkole podstawowej mają w programie na zajęciach plastycznych lub technicznych robienie na drutach, haftowanie i szydełkowanie.

Rękodzieła wykonane przez ludzi, którzy mają do tego talent i zamiłowanie, często są prawdziwymi dziełami sztuki. Ze względu na oryginalność i niepowtarzalność koronki czy szydełkowe cudeńka często kosztują majątek, w związku z czym robótki ręczne mogą być całkiem niezłym źródłem utrzymania. Przykładowo wiele salonów sukien ślubnych stale współpracuje z osobami, które zajmują się właśnie takimi robótkami ręcznymi. Nawet jeśli nie mamy w tym kierunku przesadnych zdolności, możemy się nauczyć podstawowych ściegów i splotów i dla własnej przyjemności od czasu do czasu trochę po haftować lub szydełkować. Robótki ręczne to doskonały sposób na odprężenie i odreagowanie stresu.

Dodaj komentarz