Nieruchomości w prowadzeniu działalności gospodarczej

Nieruchomości w prowadzeniu działalności gospodarczej

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z użytkowaniem różnegorodzaju nieruchomości. Są one niezbędne, by firma mogła sprawnie funkcjonować. Czasami przedsiębiorca je wynajmuje, a czasami stanowią one jego własność. W obu jednak przypadkach oznacza to konieczność ponoszenia bardzo wysokich opłat.

Podmioty udostępniające na wynajem nieruchomości na cele komercyjne bardzo słono liczą sobie z takie usługi, traktując przedsiębiorcę jako maszynkę do robienia pieniędzy. Wciąż jeszczew naszym kraju pokutuje przekonanie, że wszyscy ludzie prowadzące własne biznesy pławią się luksusach. Nie zawsze tak jest, w większości przypadków wygląda to inaczej. Oczywiście, mamy wolny rynek, ale chyba wszyscy lepiej by wyszli na tym, gdyby ceny wynajmu były jednak niższe. Nikt by na tym nie stracił, a tymczasem wystarczy popatrzeć, ileż to lokali stoi pustych. Wcale nie lepiej sytuacja się przedstawia z nieruchomościami stanowiącymi własność firm. Sam taki zakup to potężna inwestycja niejednokrotnie wymagająca zaciągnięcia kredytu opiewającego na pokaźną sumę (inna sprawa, że nie zawsze udaje się ten kredyt dostać). Na tym jednak koniec – rok w rok przedsiębiorca musi z tytułu posiadania takowej nieruchomości odprowadzać drakoński wręcz podatek. Nas, właścicieli firm, obowiązują bowiem zupełnie inne stawki podatkowe aniżeli użytkowników prywatnych. Płacimy bardzo dużo i tak na dobrą sprawę, nie wiemy za co i dlaczego

obarcza się nas takich rozmiarów zobowiązaniami. Za karę? A przecież podatek od nieruchomości nie jest jedynym podatkiem, z którego uiszczaniem musimy się liczyć. Na tym m. in. przykładzie doskonale widać jaka jest polityka państwa wobec przedsiębiorców. Jesteśmy traktowani jako „wypełniacz” dziury budżetowej, która zdaje się nie mieć dna. Organy skarbowe widzą w nas krezusów, których kieszenie są tak przepastne, że można do nich sięgać pod byle pretekstem. Na sam tylko podatek od nieruchomości firma musi mieć przeznaczone całkiem pokaźne środki, które z powodzeniem mogłaby przeznaczyć np. na inwestycje czy tworzenie miejsc pracy. Zamiast zaś skupić się na rzeczach naprawdę ważnych, przedsiębiorca musi w pierwszej kolejności myśleć o podatkach i daninach na rzecz ZUS-u, by nie zostać posądzonym o popełnienie wykroczenia czy przestępstwa, a za to – jak wiadomo – grożą bardzo dotkliwe kary.

Dodaj komentarz