Męska koszula na każdą okazję

Męska koszula na każdą okazję

Koszula jest jednym z najbardziej klasycznych elementów męskiego ubioru. Jej długa historia była dość burzliwa, a zaczyna się w wieku XIX. Dziś rodzajów męskich koszul jest wiele.

Jak je sklasyfikować? Które kiedy nosić?
Męska szafa charakteryzuje się tym, że musi posiadać totalne fundamenty, bez których byłaby bezużyteczna. Do takich fundamentów niewątpliwie należą koszule. Skąd jednak wiedzieć, jak one się dzielą i według jakich kryteriów? I kiedy zakładać którą?

Podczas klasyfikacji męskich koszul warto posłużyć się – po prostu – ich stylem.

Koszule formalne

Koszule formalne stanowią najbardziej elegancką grupę koszul znajdujących się w męskiej szafie. Zaliczamy do nich te białe przeznaczone do garnituru. Kupując taka koszulę, należy pamiętać, żeby wybierać te o sztywnym (usztywnianym od wewnątrz) kołnierzyku oraz podwójnych mankietach na spinki. Gentlemani, zakładając koszulę formalną, nigdy nie zapominają o krawacie albo musze. Są to symbole, które muszą iść ze sobą w parze. Warto wiedzieć, że istnieje również koszula przeznaczona specjalnie do noszenia jej z frakiem. Wtedy nazywamy ją smokingową.

Koszule nieformalne

Ten typ koszul jest najczęściej spotykanym na ulicach. Wybierają go głównie młodzi mężczyźni, choć starsi panowie też je bardzo lubią. Do koszul nieformalnych zaliczymy wszystkie te, które nosi się na co dzień. Pośród nich odnajdziemy flanele, jeansówki czy też lniane. Cechą charakterystyczną koszul nieformalnych jest na pewno zauważalny luz zarówno w kroju, typie kołnierzyka (już nie sztywnego, lecz miękkiego) oraz mankietów, jak i w kolorystyce, która może być dosłownie każda. Nie brakuje tu miejsca na szalone wzory, hawajskie kwiaty, ciapki, paski, cętki, czaszki czy smoki (choć te ostatnie do najgustowniejszych nie należą).

Koszule półformalne

A więc hybryda obydwu powyższych typów. Koszule półformalne poznamy szczególnie po tym, że nie są ani ściśle białe, ani nie mogą sobie pozwolić na pstrokatości i jaskrawości. Pośród nich odnajdziemy klasyczne błękitne modele z kołnierzykami różnego typu. Ich mankiety również cechuje dowolność – mogą być pojedyncze lub podwójne. Koszule półformalne często zakłada się do pracy lub na rozmowę kwalifikacyjną.

Dodaj komentarz