Korzystanie z komunikacji miejskiej – wzór czy wstyd?

Korzystanie z komunikacji miejskiej – wzór czy wstyd?

Postrzeganie komunikacji miejskiej

Do niedawna komunikacja miejska postrzegana była jako przykra konieczność. Autobusy jeździły zatłoczone, brudne i panował w nich nieprzyjemny zapach. Bardzo często dochodziło do kradzieży przedmiotów zlokalizowanych w kieszeniach ubrań lub plecaków i toreb. Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej sytuacja stopniowo ulega zmianie. Szczególnie w miastach wojewódzkich dostrzec można ogromne zmiany. Niestety w mniejszych miastach komunikacja miejska nadal bywa niezadowalająca, ale z pewnością w najbliższych kilku latach można spodziewać się zmian.

Nowoczesne rozwiązania wpływające na komfort podróży

Przedsiębiorstwa transportowe chcące zachęcić coraz więcej podróżnych do korzystania z komunikacji miejskiej przygotowują rozwiązania z myślą o wielu rodzajach pasażerów.

Niepełnosprawni

Osoby o ograniczonych możliwościach motorycznych zapewnione mają specjalne specjalne platformy, które po rozłożeniu umożliwiają swobodny wjazd wózka na pokład autobusu i umieszczenie go w odpowiednim miejscu. Do tego wykorzystywana jest funkcja w autobusie, którą nazywa się przyklękiem. Zapewnia ona delikatne przechylenie autobusu w prawą stronę. Dzięki temu minimalizowany jest trud jaki musi włożyć niepełnosprawny pasażer, by pokonać stopień autobusu. Osoby niedowidzące liczyć mogą na zapowiedzi głosowe, które informują o bieżącym położeniu autobusu. Stosowane są także tablice LED o silnym natężeniu światła, które powodują pobudzenie zmysłu wzroku. Najczęściej wyświetlony jest na nich numer linii lub kierunek, w jakim jedzie autobus. Dzięki nim istnieje większe prawdopodobieństwo, że osoba o umiarkowanym niedowidzeniu zauważy kontury liter lub cyfr i samodzielnie dowie się, gdzie dojedzie danym autobusem.

Osoby starsze

Osoby starsze liczyć mogą na wskazanie im najbezpieczniejszych miejsc w pojeździe. Informować mogą o tym na przykład naklejki z piktogramem przedstawiającym seniora. Najczęściej są to miejsca położone w pojeździe najniżej. Zwykle te same miejsca zalecane są kobietom w ciąży.

Klimatyzacja

Szczególnie w trakcie upałów klimatyzacja jest niezwykle istotna. Zazwyczaj działa automatycznie – kierowca ustawia wtedy temperaturę, do której dostosowuje się system zapewniający chłód. Dzięki temu pasażerowie nie są narażeni na szok termiczny.

Mamy i dzieci

Każdy nowoczesny autobus miejski wyposażony jest przynajmniej w jedno miejsce na wózek dziecięcy. Wystarczy, że mama umieści tam wózek i zablokuje w nim kółka. Wtedy bezpiecznie może odbywać podróż.

Monitoring

W obecnych czasach jest coraz mniej kradzieży w pojazdach komunikacji miejskiej. Wszystko dzięki monitoringowi, który – w razie kradzieży – posłużyć może jako materiał dowodowy na policji.

Wzór czy wstyd?

Aktualnie komunikacja miejska ciągle się zmienia, ale nie powinna być postrzegana w kategoriach wstydu. Dzięki dogodnościom, jakie zapewniają przewoźnicy, możemy swobodnie realizować swoje plany nie przejmując się kwestiami drogiego paliwa lub bezpieczeństwa. Korzystając z transportu publicznego przede wszystkim troszczymy się o środowisku oraz zmniejszamy ruch w mieście. Szczególnie podczas zmian klimatycznych jest to ogromna zaleta.

Dodaj komentarz