Inwestycja w dom, czy w mieszkanie?

Inwestycja w dom, czy w mieszkanie?

Kiedy, w końcu w życiu nadchodzi ten moment, by pójść “na swoje” staje się przed wyborem, czy inwestować w dom, czy może lepiej mieszkanie? Najczęściej ta rozterka dotyka młode paty, czy też małżeństwa, spośród których jedno wychowało się w blokowisku, zaś drugie bardziej kameralnie, czyli w domu. Wybór, nie jest łatwy, bo z pewnością obie opcje mają swoje dobre strony. Najlepiej określić swoje oczekiwania i rozpatrzyć zalety i wady mieszkania w domu jednorodzinnym, a w bloku.

Jakie zalety ma mieszkanie w domu?

Mieszkanie w domu wolnostojącym, to możliwość posiadania własnej przestrzeni wraz z ogrodzonym podwórkiem, co gwarantuje dużo prywatności. Najczęściej działki z domami są zlokalizowane na obrzeżach miasta, lub na wsiach, gdzie panuje więcej ciszy i spokoju niż na dużych osiedlach, pełnych blokowisk. Niewątpliwym atutem jest posiadanie wówczas kawałka własnej ziemi, gdzie można zaaranżować ogródek, plac zabaw dla dzieci, a także miejsce do biesiadowania i wypoczynku na świeżym powietrzu. Istotnym atutem jest fakt, że w domu wolnostojącym zazwyczaj możemy sami zdecydować o sposobie jego ogrzewania, a także samodzielnie wybrać dostawcę prądu, czy też gazu. Większość domów jest projektowana tak, by zapewnić dużo miejsca do przechowywania oraz posiada garaż.

Jakie zalety ma mieszkanie w bloku?

Z pewnością posiadając mieszkanie w bloku, jesteśmy pozbawieni części obowiązków, jakie ma się w jednorodzinnym domu. Można zatem uznać, że zyskujemy nieco więcej wygody pod tym względem. W domu jesteśmy samodzielnie odpowiedzialni za pielęgnację działki, należy też dbać o regularne opróżnianie zbiorników na ścieki, czy też pilnowanie ogrzewania. Istotna kwestią jest fakt, że mieszkanie na osiedlu w mieście, to gwarancja bliskości sklepów, wszelkich usług, szkół i przedszkoli. To oszczędza czas na dojazdy, tam gdzie i tak codziennie się przemieszczamy. Aktualnie wybór mieszkań jest na tyle duży, że można wybrać odpowiednie dla singla, małżeństwa, czy nawet dużej rodziny.

Zatem dom, czy mieszkanie?

Jak, widać sporo zalet posiada zarówno mieszkanie w jednorodzinnym domu, jak i w bloku. Oczywiście należy brać pod uwagę, że zarówno oferty mieszkań, jak i działek z domami są bardzo różnorodne. Z pewnością szukając własnego lokum, należy poświęcić sporo czasu na ich przejrzenie i sprawdzenie potencjalnych miejsc docelowych. Każdą ofertę najlepiej weryfikować indywidualnie. Należy też wziąć pod uwagę własne możliwości i uwzględnić to jakie koszty utrzymania będą domu, a jakie mieszkania.

Dodaj komentarz