Halabarda – kiedyś broń, dziś ozdoba

Halabarda – kiedyś broń, dziś ozdoba

Wielu z nas niejednokrotnie zastanawiało się nad tym, co stoi u boku każdego przedstawiciela gwardii Szwajcarskiej. Cóż, może wydawać się, że to swego rodzaju topór. Tak naprawdę ni to topór, ni hak, ni włócznia. Więc co to takiego jest? Odpowiedź jest niezwykle prosta ? halabarda.
Encyklopedie pełne są przeróżnych informacji na ten temat. Wystarczy jedynie odpowiednio poszperać. My zrobiliśmy to za Was! W końcu nasz blog jest zbiorowiskiem informacji na temat różnego rodzaju broni zarówno białej, jak i palnej.

Halabarda w największym skrócie jest to dwuręczna broń drzewcowa. Jak donoszą podręczniki do historii, swoją popularność zdobyła w okresie pomiędzy XIV a XV wiekiem. Jak dokładnie to wygląda? Typowa halabarda mierzyła około 2 metrów. Są to wymiary uwzględniające głownię. Co ważniejsze, halabarda łączy w sobie trzy wcześniej wymienione przykłady broni ? włócznię, topór oraz hak. Włócznia wyznacza środek broni.

Taka konstrukcja sprawia, że broń stała się dość uniwersalna. Mogła bowiem służyć zarówno do cięcia, kłucia, jak i szarpania. Każda z umieszczonych na halabardzie broni miała swoje zastosowanie. Najbardziej spektakularną rolę odgrywał jednak hak. Dlaczego? Służył on halabardnikom do ściągania atakującej jazdy konnej z grzbietów ich wierzchowców.

Pozytywne przyjęcie broni sprawiło, że w XVI wieku halabarda stała się podstawowym wyposażeniem straży pałacowej oraz miejskiej. Było to także spowodowane kwestiami związanymi z jej produkcją. Była ona bowiem dość prosta w budowie oraz tania w produkcji.

Na dworach królewskich halabardy służyły przede wszystkim do tego, aby pokonać pikinierów oraz rycerzy. Warto wspomnieć, że pikinierzy byli nowoczesną piechotą, której charakterystyczną bronią były długie piki ? dawna broń piechoty, wykorzystywana przeciwko kawalerii. Piki osiągały nawet 5,5-6 metrów długości i siały spustoszenie wśród przeciwników.

Jak wcześniej wspominaliśmy, halabarda była podstawową bronią armii szwajcarskiej. Dziś halabardy spotkamy już tylko w postaci broni reprezentacyjnej lub jako repliki broni wiszące na ścianach wielu pasjonatów.

Dodaj komentarz