Bangkok – co warto zobaczyć?

Bangkok – co warto zobaczyć?

Bangkok to licząca ponad 9 milionów mieszkańców metropolia, która ma do zaoferowania wiele dla niemal każdego odwiedzającego. Bez względu na to czy jesteś z dziećmi i rodziną, czy też szukającą wrażeń grupą zwariowanych ludzi, Bangkok z pewnością utkwi Ci w pamięci.

To tętniące życiem miasto jest swoistym połączeniem tradycji i stylu, a także nowoczesności i postępu. Znajdziecie tutaj wzniosłe świątynie, mnóstwo targów nocnych, a także świetne miejsca do wieczornych zabaw.

Jak to mówią, do wyboru, do koloru. Oto zatem 12 najciekawszych rzeczy do robienia w Bangkoku:

1. Wstąp do Grand Palace i Emerald Buddha Temple (Wat Phra Kaew)

Spośród wszystkich atrakcji w Bangkoku pałac królewski jest najpopularniejszą z nich i tak naprawdę jest to „must see” jeśli planujesz odwiedzić to wspaniałe miasto. Grand Palace był niegdyś domem tajskiego monarchy, dziś jednak używa go on już tylko do ważniejszych ceremonii. Cały kompleks liczy sobie 214 000 m2 i znajduje się w nim około 100 budowli, wszystkie pięknie udekorowane złotem i diamentami.

W kompleksie mieści się również Wat Phra Kaew, czyli Świątynia Jadeitowego Buddy (Emerald Buddha), którą uznaje się za jedną z najważniejszych świątyń w całej Azji. Przybywają do niej co roku mnisi i ludzie z miejsc na świecie, aby oddać hołd posągowi Buddy w całości wykonanemu z jadeitu. Figura ta została znaleziona w północnej Tajlandii w 1494 roku i przeniesiona do stolicy.

2. Odwiedź Świątynię Wat Pho i Leżącego Buddę (Reclining Buddha)

Nie daleko od Grand Palace (jakieś 10 minut drogi piechotą) znajduje się Świątynia Wat Ph. W jej kompleksie mieści się również leżący Budda (Reclining Buddha). Ten ogromny, zadziwiający posąg jest wykonany ze złota i inkrustowany masą perłową na jego stopach. Ma 15 metrów wysokości i jest długi na 46 metrów.

W kompleksie Wat Pho znajdują się również 4 kaplice z około 390 wizerunkami Buddy siedzącego w pozycji lotosu. Warto przejść się zatem po całym kompleksie i popodziwiać wszystkie miejsca wokół.

Wat Pho jest również jednym z głównych ośrodków szkoleniowych tajskiej medycyny i tajskiego masażu. Jest to zatem wspaniałe miejsce do zrelaksowania się przy masażu stóp lub autentycznym masażu tajskim.

3. Popłyń na Wat Arun

Wat Arun, inaczej zwana świątynią świtu znajduje się po drugiej stronie rzeki Chao Praya. Dotrzeć tam możesz wahadłowym promem płacąc 3 thb za bilet. Tą majestatyczną świątynię wyremontowano i ponownie oddano do użytku w 2017r. Zwiedzając ją możesz popodziwiać jej piękne porcelanowe zdobienia i ciekawe widoki z góry. Warto wejść na nią przed wschodem słońca, bo widoki są naprawdę tego warte.

Pomimo że budowla ta nazywa się Świątynia Świtu, najbardziej okazale prezentuje się po zmroku ze względu na jej piękne oświetlenia.

Booking.com
4. Pobłąkaj się po ChinaTown

Ta jedna z najbardziej charakterystycznych i zarazem najstarszych ulic w Bangkoku jest po zmroku istnym rajem dla koneserów ulicznego jedzenia. W Chinatown, a dokładniej na Yaowarat Road możesz zjeść najpyszniejsze i najdziwniejsze potrawy w całym Bangkoku. Warto zatem przejść się tam i popróbować wszystkiego po trochę.

Poza pysznym jedzeniem jest tam również największe skupisko złotników, być może trafisz tam jakąś okazję dla siebie?

5. Jim Thompson’s House (Muzeum Jima Thompsona)

Jim Thompson to architekt, który przybył i osiedlił się w Bangkoku, po drugiej wojnie światowej. To dzięki niemu wówczas upadający przemysł tajskiego jedwabiu odrodził się ponownie i rozsławił na cały świat.

Po jego tajemniczym zniknięciu w 1967 w Cameron Highlands w Malezji, dom pozostał w niemal niezmiennym stanie aż po dziś dzień. Obecnie pełni rolę muzeum tajskiego jedwabiu i jest odwiedzany przez tłumy. Na miejscu możesz zobaczyć, w jaki sposób wyrabiano jedwab i nawet coś kupić (jak Cię stać, bo to nie są tanie rzeczy).

6. Zrób Zakupy w Chatuchak Weekend Market

Chatuchak Market uznaje się za największy market w całej Azji! Niegdyś popularny głównie dla hurtowników, obecnie stał się ogromną atrakcją dla turystów i detalistów. Nie ma nic dziwnego, można tam kupić dosłownie wszystko i to po dobrej cenie! Ten ogromny market jest domem dla około 8,000 budek, a odwiedza go w sam weekend około 200,000 osób.

Niestety market jest otwarty tylko w od piątku do niedzieli, więc jeśli będziesz akurat wtedy w Bangkoku, to warto tam wstąpić.

7. Odwiedź Złotego Buddę w Wat Traimit

Wat Traimit z imponującym złotym posagiem Buddy w środku jest z pewnością jedną z nich. Ten ważący 5,5 tony 3-metrowy posąg odkryto przypadkowo jakieś 65 lat temu pod warstwą tynkowej sztukaterii, gdy to podczas przemieszczania się w obrębie świątyni spadł z dźwigu.

Mawia się, że warstwa ta została nałożona na ten posąg, aby uchronić go przed kradzieżą podczas inwazji birmańskiej (1765-1767). Sama świątynia powstała w ok. XIII w.

8. Napij się w Jednym ze Sky Barów

Bangkok słynie nie tylko ze wspaniałych świątyń i street food. To tętniące życiem miasto jest również znane ze wspaniałych Sky barów, gdzie możesz napić się dobrego drinka, podziwiając przy tym piękne widoki na miasto. Wszakże zasługujesz po całodniowym zwiedzaniu czas na odrobinę relaksu i przyjemności.

Najciekawsze Sky Bary w Bangkoku to:

Lebua at State Tower — miejsce, gdzie grali film „Kac Vegas w Bangkoku”. Warto odwiedzić, choć na chwilę. Za bardzo jednak nie poszalejesz, bo ceny trochę powalają z nóg, chyba że Cię stać

Octave Bar — naszym zdaniem sztos i jeden z najlepszych barów. Ma piękne widoki z góry i bardzo ładną scenerię wokół. Nie jest aż tak drogi, jak Lebua, a i klimat również dobry.

Vertigo Banyan Tree — również dobry bar z ciekawymi widokami na miasto i pysznymi drinkami. Bardzo romantyczny wystrój, świetny szampan i przepyszny seafood sprawią, że ten bar może być również warty odwiedzenia.

9. Pojedź na Damnoen Saduak Floating Market

Około 1,5 godz. drogi z Bangkoku znajduje się jeden z najsłynniejszych marketów na wodzie w Tajlandii — Damnoen Saduak. Ten pływający targ swoją sławę w dużej mierze zyskał po nagranym tutaj w 1974 roku filmie z Jamesem Bondem „Człowiek ze złotym pistoletem”.

Znajdziesz tam mnóstwo łodzi sprzedających owoce, warzywa i kwiaty, które odznaczają się pięknymi kolorami. To miejsce aż prosi się o fotki. Jednak jeśli chodzi o zakupy, to wstrzymałbym się, ceny są tam zabójczo wysokie.

10. Odpocznij w Lumpini Park

Lumpini Park to 500,000 m2 „płuc” Bangkoku. Swoją nazwę park zawdzięcza miejscu urodzenia Buddy (Lumbini, Nepal). Idealne miejsce do pospacerowania i odpoczynku od wielkomiejskiego zgiełku i hałasu. Możesz tu również wypożyczyć rowery wodne i popływać sobie po jeziorze.

Ponadto, park również jest popularnym miejscem do różnego rodzaju aktywności. Mianowicie można często spotkać starszej generacji Tajów trenujących Tai Chi, ci młodsi zaś często ćwiczą jogę zumbę lub tańce, może zechcesz również dołączyć?

11. Spróbuj Autentycznego Tajskiego Masażu

Będąc w Tajlandii z pewnością warto spróbować tradycyjnego tajskiego masażu. Gdzie zatem jak nie w Bangkoku? Niestety, tradycyjny masaż tajski nie należy do najprzyjemniejszych. Niemniej jednak z pewnością niemal wszystkie rodzaje należą do bardzo zdrowych. Jest wiele rodzajów tajskiego masażu — masaż stóp, masaż herbaciany, masaż olejkiem i oczywiście tradycyjny tajski masaż.

Na swoim doświadczeniu mogę powiedzieć, że często małe i tańsze lokale mogą zapewnić również tak świetny masaż, jak te bardziej wyrafinowane i droższe. Do wyboru do koloru, salony z tajskim masażem znajdują się przy niemal każdej większej ulicy.

12. Khao San Road

Khao San to ikona imprez w Bangkoku i nie tylko! To właśnie tutaj po zmroku zaczyna się życie. Miejsce to obfituje w przeróżne bary i dyskoteki, gdzie możesz napić się niedrogo piwa, drinka, czy potańczyć i poznać ludzi z całego świata. Znajdziesz tutaj również mnóstwo ulicznego jedzenia, a nawet możesz zjeść tarantulę czy skorpiona.

Będąc w Bangkoku z pewnością warto odwiedzić to miejsce po zmroku i zasmakować prawdziwego azjatyckiego życia nocnego.

To by było na tyle, jeśli chodzi o najbardziej popularne miejsca w Bangkoku. Oczywiście możesz jeszcze odwiedzić wiele innych miejsc jak muzeum narodowe, zrobić zakupy w największych galeriach czy odwiedzić inne świątynie. Jednak z doświadczenia wiem, że wielu z Was ma ograniczony czas, a Tajlandia jest zbyt piękna, aby siedzieć w zatłoczonej stolicy.

Dodaj komentarz