Kredyt gotówkowy dla firm czy dla osób fizycznych – który lepiej wziąć?

Kredyt gotówkowy dla firm czy dla osób fizycznych – który lepiej wziąć?

Prowadzenie firmy nie jest wcale tak łatwe, proste i dochodowe, jak by się osobom postronnym wydawało. Chociaż oczywiście prowadząc własną firmę można dobrze zarobić, to trzeba się także liczyć ze sporymi wydatkami. Stan firmy, zwłaszcza małej, może także w dużej mierze polegać na uczciwości jej kontrahentów. Kilka nieopłaconych faktur niekiedy wystarczy, aby znacznie pogorszyć stan finansowy firmy. W takim wypadku możemy zastanawiać się o zaciągnięciu kredytu. Pada jednak pytanie, co jest lepszym rozwiązaniem: kredyt gotówkowy dla firm czy dla osób fizycznych?

Kredyt dla firm – wady i zalety

Kredyt dla firm, jak to zwykle bywa w przypadku towarów czy usług dedykowanych właśnie dla nich, jest w większości przypadków tańszy niż analogiczny produkt dla osób fizycznych. Pod względem czysto finansowym jest on więc najlepszą opcją.

Czy w takim razie w ogóle jest o czym debatować? Okazuje się, że tak. Kredyt dla firm jest bowiem tańszy, ale ma także swoje gorsze strony. Wiąże się bowiem z dużą liczbą formalności i często na jego udzielenie czekać będzie trzeba znacznie dłużej niż w przypadku kredytu dla osób fizycznych.

Zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i Urzędzie Skarbowym, wyciągi z konta firmy, stare faktury – to tylko niektóre z dokumentów, które bank może wymagać od starającego się o kredyt właściciela firmy.

Nie dość, że cały stos dokumentów trzeba dostarczyć, to trzeba także pamiętać, że bank będzie ich zawartość dokładnie rozważał. Niekiedy osobom fizycznym ciężko jest otrzymać kredyt mimo całkiem stabilnej sytuacji finansowej, a w przypadku firm jest to jeszcze trudniejsze. Obowiązują na przykład wymagania odnośnie długości istnienia firmy – w zależności od banku może to być 6 miesięcy lub nawet 1 rok.

Kredyt gotówkowy dla osób fizycznych – czy warto?

Oczywiście, nie tylko kredyt gotówkowy dla firm wiąże się z szeregiem formalności. Również osoby fizyczne muszą zaopatrzyć się w niezbędne dokumenty i zaświadczenia. Mimo wszystko trzeba jednak przyznać, że z reguły proces jego przyznawania jest znacznie szybszy i mniej uciążliwy.

Sprawdzana będzie co prawda zdolność kredytowa i historia kredytowa potencjalnego klienta, ale banki są pod tym względem bardziej tolerancyjne w stosunku do osób fizycznych niż firm.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że, jak już wspomniano, osoba fizyczna będzie musiała się w większości przypadków pogodzić z kredytem droższym. Jeśli jednak zależy nam na czasie, nie mamy wystarczających dochodów firmy czy zależy nam na stosunkowo małej sumie, to tradycyjny kredyt gotówkowy dla osób fizycznych będzie najlepszym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz